W hołdzie powstańcom styczniowym. 160. rocznica bitwy pod Waliłami

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Uroczystości 160. rocznicy bitwy pod Waliłami.
Uroczystości 160. rocznicy bitwy pod Waliłami. Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży
W 160. rocznicę bitwy pod Waliłami w uroczysku Piereciosy w Nadleśnictwie Waliły odsłonięto i poświęcono odrestaurowany pomnik-mogiłę upamiętniający 32. poległych tam powstańców styczniowych.

160. rocznica bitwy pod Waliłami. "Tę wiedzę musimy przekazywać dalej"

Powstanie styczniowe pomimo braku sukcesu obudziło ducha narodu, co w przyszłych zrywach przyczyniło się do zwycięstw z zaborcą rosyjskim. W wyniku pierwszej i największej bitwy powstania styczniowego, bitwy pod Waliłami, zginęło 32 powstańców, którzy - jak donoszą źródła - pochodzili z powiatów białostockiego, bielskiego i sokólskiego.

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Waliłami rozpoczęło odsłonięcie odrestaurowanego pomnika pamięci. W inicjatywę włączyli się społecznicy z fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, leśnicy z Nadleśnictwa Waliły i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

– To ważna inicjatywa i jako fundacja zawsze jesteśmy tam, gdzie czci się pamięć polskich bohaterów. Tak było i tym razem. Nie możemy zapominać o powstańcach, o bohaterach bitwy pod Waliłami. Tę wiedzę musimy przekazywać dalej, aby duch narodowy ciągle był żywy – powiedziała Marcelina Puchalska prezes EFM.

Leśnicy – strażnicy pamięci

W patriotycznych przedsięwzięciach swój udział zawsze mają leśnicy. Nie bez powodu - jak zauważył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzej Józef Nowak - nazwano ich strażnikami pamięci.

– Musimy pamiętać o powstańcach, wśród których byli także leśnicy. W powstaniu uczestniczyli słuchacze szkoły leśnej w Sokółce, z dowódcą Walerym Wróblewskim, ówczesnym kierownikiem placówki. Dlatego o tę pamięć musimy dbać i to jest wymiar naszej pamięci, ten pomnik i ta uroczystość – mówił Nowak.

Obecny na uroczystościach dyrektor IPN w Białymstoku a jednocześnie współorganizator wydarzenia dr Marek Jedynak dodawał, że wolność nie została nam dana, tylko zadana. – Musimy o tym pamiętać i dbać o naszą Ojczyznę – wskazywał. 

"Być tradycyjnym to nie wstyd, a duma i honor"

Po odsłonięciu pomnika w kolejnej części uroczystości odprawiono mszę świętą, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej ks. Henryk Ciereszko. Kazanie wygłosił ks. prałat Zbigniewa Rostkowski - Wikariusz Generalny Diecezji Drohiczyńskiej. Podkreślał on, że być tradycyjnym to nasza duma i honor.

– Tradycja to pamięć o przeszłości, z której powinny wynikać nasze działania na przyszłość. Być tradycyjnym to nie wstyd, a duma i honor – mówił duchowny.

Następnie odbyła się inscenizacja bitwy pod Waliłami. Na scenie wystąpił też chór reprezentacyjny leśników z Technikum w Tucholi oraz zespół Taraka.

W uroczystości udział wzięli harcerze ZHP chorągwi białostockiej (około 1000 osób), uczestnicząc w 25 biegu szlakiem powstania styczniowego pod dowództwem komendanta harcmistrza Krzysztofa Jakubowskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl