W piątek wznowienie rozmów ws. Turowa. Minister Moskwa o tym, co Polska zaproponuje Czechom

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
26.10.2021 warszawa rekonstrukcja rzadun/z anna moskwafot. adam jankowski / polska press
26.10.2021 warszawa rekonstrukcja rzadun/z anna moskwafot. adam jankowski / polska press brak
– Propozycja, jaką przedstawimy w Pradze, jest bardzo konkretna i zawiera wszystkie elementy, na której stronie czeskiej od początku zależało. Zabezpiecza ona interesy lokalnych społeczności, najbardziej narażonych na oddziaływanie kopalni. Zawiera też propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne – mówi polskatimes.pl minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa.

Delegacjom Polski i Czech nie udało się uzgodnić treści porozumienia ws. kopalni Turów. Rozmowy zostały zerwane 30 września. Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska pytana przez polskatimes.pl o to, kto wejdzie w skład zespołu negocjacyjnego ze stroną czeską powiedziała, że „w spotkaniu czeskim odpowiednikiem weźmie niewielka grupa osób”. – W tej chwili trwają jeszcze ostatnie ustalenia odnośnie ostatecznego kształtu delegacji – dodała.

Poprzednie rozmowy trwały bardzo długo, a mimo tego zakończyły się fiaskiem. Minister Anna Moskwa pytana o strategię na to, żeby te, które zostaną w piątek wznowione, zakończyły się sukcesem odpowiedziała, że „zostało bardzo niewiele do wynegocjowania”.

– Wydaje się, że jedno spotkanie wystarczy, aby zamknąć rozmowy. Tych kilka tygodni po okresie kampanii wyborczej, pozwoliło stronie czeskiej zrobić krok w tył. Będzie to pierwsze spotkanie zarówno po zmianach w polskim rządzie, jak i po wyborach w Republice Czeskiej. Propozycja, jaką przedstawimy w Pradze jest bardzo konkretna i zawiera wszystkie elementy, na której stronie czeskiej od początku zależało. Zabezpiecza ona interesy lokalnych społeczności, najbardziej narażonych na oddziaływanie kopalni. Zawiera też propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne – dodała.

Minister klimatu i środowiska dopytywana przez polskatimes.pl o to, czy już w piątek możemy spodziewać się jakiegoś przełomu w rozmowach odpowiedziała, że „wszystko zależy od naszych czeskich partnerów”. – Do Pragi jedziemy z korzystną dla nich propozycją, licząc, że zostanie ona przyjęta w najszybszym możliwym terminie i pozwoli na polubowne rozwiązanie tego sporu. Zależy przecież na tym zarówno stronie polskiej, jak i czeskiej. Nie potrzebujemy pośrednictwa instytucji UE we wzajemnych relacjach – wyjaśniła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl