Naczelna Izba Aptekarska ostrzega, że upały, które w Polsce są teraz w pełni, nie pozostają bez wpływu na leki i mogą zmieniać ich właściwości. Zarówno leki przyjmowane regularnie, jak i doraźnie (np. przeciwbólowe) pod wpływem promieni słonecznych i wysokich temperatur mogą stać się dla nas niebezpieczne!
Jak przechowywać leki, kiedy są upały?
Na etykietach leków zawsze jest opisane, w jakich temperaturach powinny być przechowywane. Powinniśmy się do tego zawsze stosować, ale w czasie upałów, kiedy temperatura drastycznie rośnie, musimy tym bardziej zwracać na to uwagę i przestrzegać wskazań producenta.
Leki, które powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych, muszą być stale trzymane w lodówce, a na czas transportu ich z apteki do domu powinniśmy wykorzystać torebki termolabilne. Po takie leki lepiej też po prostu pójść do apteki i prosto z niej wracać do domu.
Twoje leki na nadciśnienie wycofano z obrotu? Zobacz, co możesz zrobić
Upały szkodzą lekom, ale wilgoć również!
Wiele leków może być jednak przechowywanych w temperaturze pokojowej. Oznacza to 15-25 stopni, a w czasie tak silnych upałów, z jakimi mamy obecnie do czynienia, w wielu domach temperatura jest o kilka stopni wyższa, co już może być groźne dla leków, a w konsekwencji dla nas. Musimy zatem zapewnić im odpowiednie warunki – często najprostszym rozwiązaniem jest przechowywanie leków w zamkniętej szafie – tam zwykle jest nieco chłodniej. Nie jest zaś dobrym rozwiązaniem trzymanie leków w łazience – choć jest tam często odrobinę niższa temperatura, to jednak panuje tam też wilgoć, która również może uszkadzać leki i produkty medyczne (np. paski diagnostyczne do mierzenia poziomu cukru we krwi mogą dawać błędny pomiar).
Obiad na upały. Co jeść, gdy jest gorąco? Przepis na obiad na lat
Upały, samochód i leki – to najgorsze połączenie!
Pod żadnym pozorem nie możemy też zostawiać żadnych leków w samochodzie. W ciągu doby następują tam ogromne zmiany temperatury powietrza – w ciągu dnia, w czasie upałów, temperatura we wnętrzu pojazdu wynosi kilkadziesiąt stopni, zaś w nocy może spaść nawet do kilkunastu. Leki, które zostały w samochodzie choć na jedną dobę, nie będą nadawały się do użytku.
![Polski kebab ze schabowego? Sprawdź, co wiesz na temat fast foodów! [Lipcowy Quiz Kulinarny]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/82/fe/5b5087f6dfdcd_o.jpg?1532004343)
W letnie upały uważaj także na słońce! Pod jego wpływem niektóre leki mogą ci zaszkodzić!
Kiedy upały przetaczają się przez Polskę, musimy pamiętać także o tym, że niektóre leki mogą powodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skóry pod wpływem wystawienia ciała na słońce. Informacja o tym zawsze znajduje się w ulotce, a przed słońcem powinniśmy się chronić, kiedy zażywamy m.in.:
- antybiotyki
- leki antyhistaminowe
- preparaty zawierające dziurawiec (np. antydepresyjne)
Jeśli masz wątpliwości, jak przechowywać leki, które zażywasz, skonsultuj się z farmaceutą.
Upały - jak reagować na udar słoneczny?