Warszawa: Pałac Saski zostanie odbudowany? Prezydent Andrzej Duda przekazał projekt ustawy

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Narodowe Archiwum Cyfrowe
7 lipca 2021 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda przekazał na ręce marszałek sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. - Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych - mówił w trakcie uroczystości prezydent RP. Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawa. Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent przekazał ustawę

W środę, 7 lipca 2021 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. Prezydent Andrzej Duda przekazał ustawę na ręce marszałek sejmu Elżbiety Witek. To efekt deklaracji z 11 listopada 2018 roku - wówczas prezydent podpisał dokument świadczący o restytucji Pałacu Saskiego. Nad projektem odbudową budynku pracował Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP.

Wojskowe Biuro Historyczne do dziś posiada dokumentację Pałacu Saskiego - m.in. plan pałacu z lat 20., rzut poziomy pałacu i jego plan sytuacyjny czy fotografie z rozmaitych uroczystości sprzed stulecia. Te dokumenty będą pomocnym źródłem, które przysłuży się do powstania projektu odbudowy.

- Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych (...) o wojnie odbudowywano Warszawę przed wiele lat, ciężkim trudem potu i krwi podnoszono stolicę z ruin. Tak się stało także i z Zamkiem Królewskim, który dziś jest pięknym symbolem Warszawy (...) Cieszę się, że dzisiaj po dziesięcioleciach Polska podejmuje to zadanie - mówił w trakcie uroczystości prezydent RP.

Pałac Saski. Jakie losy po odbudowie?

Jak przekazał w wywiadzie dla PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski - w zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako nowa siedziba Senatu.

Przypomnijmy, że pałac był symbolem Polski odrodzonej w 1918 roku. Został zburzony przez Niemców pod koniec wojny, w 1944 roku. O odbudowę kultowego miejsca od lat zabiegają historycy, aktywiści i mieszkańcy Warszawy. Do tej pory udało się zbudować makietę pałacu Saskiego z klocków Lego, w Parku Miniatur w Warszawie pokazano pałac w skali 1:25, a trzy lata temu stworzono wizualizację „Saski 360”, dzięki której możemy podejrzeć, jak wyglądałby historyczny obiekt we współczesnej Warszawie. To tylko niewielkie działania, które pokazują, że pałac wciąż jest w świadomości mieszkańców Warszawy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl