Spis treści

Tusk: Polska i Dania mają to samo stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie
Premier Donald Tusk zapewnił na konferencji, że Polska i Dania wykluczyły scenariusz, w którym Ukraina nie utrzyma swojej niepodległości. Tusk zapewnił, że oba państwa będą pracowały nad jednym stanowiskiem wobec dalszych rozwiązań przed UE. Tusk dodał, że premier Danii i on mają podobne poglądy w sprawie kwestii ukraińskiej.
W sprawie najważniejszej, jaką jest bezpieczeństwo Europy, wojna wywołana przez rosyjską agresję na Ukrainę i potrzeba szybkiej i efektywnej pomocy dla Ukrainy, i to nie w najbliższych latach, ale w najbliższych dniach i tygodniach. To wszystko łączy Danię i Polskę oraz panią premier ze mną. Mamy tutaj nie podobne, a identyczne poglądy – powiedział Tusk.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Tusk: Polska i Dania będą współpracować
Premier Polski wskazał, że współpraca pomiędzy Polską i Danią, jest częścią regionalnej współpracy. Tusk wyznał, że rola premier Frederiksen jest w tej kwestii konsolidacji działań krajów północno-wschodniego regionu Europy, nie do przecenienia. Premier dodał, że oba państwa będą współpracować w przyszłości nad jednolitym, jasnym i uczciwym stanowiskiem UE wobec wojny na Ukrainie.
Będziemy wśród tych, którzy pomagają i mobilizują innych do pomocy Ukrainie - powiedział Tusk.
Premier Danii powiedziała, że zgadza się z Donaldem Tuskiem, w kwestii tego, że UE powinna zrobić więcej w dziedzinie bezpieczeństwa, a także, że powinna wzmacniać NATO.
Wszystko po to, aby Putin nie mógł zmieniać granicy Europy siłą — mówiła w poniedziałek premier Mette Frederiksen.
Tusk: Nie będziemy narzekać na inne kraje w Brukseli
Szef polskiego rządu został zapytany, jakie ma oczekiwania wobec innych przywódców europejskich w zakresie pomocy dla Ukrainy. Tusk powiedział, że sytuacja w UE jest lepsza niż 2-3 lata temu. Premier wyznał, że uważa, że Europa znajduje się obecnie w dużo lepszej formie moralnej, etycznej niż jeszcze niedawno. Jak powiedział, wiele stolic europejskich chce wesprzeć Ukrainę. Za przykład podał decyzję Niemiec o wysłaniu na Ukrainę kolejnej partii baterii Patriot.
To nie jest tylko gest symboliczny, ale nowe podejście. Jeszcze sześć, siedem miesięcy temu trudno było sobie wyobrazić, że Niemcy byłyby gotowe wysyłać tam tego rodzaju sprzęt — powiedział
.
Tusk zastrzegł jednak, że można jeszcze poprawić relacje w UE, lecz nie będzie narzekać na inne kraje w Brukseli, a Polska musi się przygotować na bardziej pragmatyczne rozwiązania.
Źródło: