Chińskie Pompeje dinozaurów
Jak wynika z badań przeprowadzonych na skamielinach znalezionych w chińskiej prowincji Liaoning, pochodzących sprzed około 125 mln lat, niektóre z wczesnych ssaków mogły polować na wielokrotnie większe dinozaury.
Skamielina pochodzi z obszaru zwanego „chińskimi Pompejami dinozaurów” – terenu, kóry miliony lat temu został gwałtownie pogrzebany przez lawiny błotne i gruz spowodowane erupcjami wulkanicznymi. Podobnie jak w rzymskich Pompejach możemy się tam natknąć na scenki z życia z mezozoiku zatrzymane w czasie.
Wczesne ssaki polowały na dinozaury
Jedna z takich „scenek”, a dokładniej skamielin, przedstawia stworzenie podobne do borsuka, splecione w śmiertelnej walce z roślinożernym dinozaurem, trzykrotnie większym od swego napastnika.
– Te dwa zwierzęta toczą śmiertelną walkę, są ściśle ze sobą splecione, i jest to jeden z pierwszych dowodów na rzeczywiste drapieżne zachowanie ssaka na dinozaurze – powiedział dr Jordan Mallon, paleobiolog z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody i współautor badania.
Łowca dinozaurów z wczesnej kredy
Zaatakowany dinozaur został zidentyfikowany jako roślinożerny Psittacosaurus, żyjący w Azji we wczesnej kredzie (od 125 do 105 milionów lat temu). Był to wczesny krewny rogatych dinozaurów, z charakterystycznym papugowatym dziobem.
Z kolei ssak to przypominający borsuka Repenomamus robustus – jeden z największych ssaków w tym okresie. Miał krótkie kończyny, długi ogon, wygięte ciało i ostre zęby.
Już wcześniej naukowcy wiedzieli, że gatunek ten żerował na dinozaurach. Jednakże do tej pory znajdowano jedynie świadectwa spożywania młodych gadów. Przebadana skamielina świadczy o tym, że Repenomamus polował również na dorosłe, wielokrotnie od niego większe osobniki. – Współistnienie tych dwóch zwierząt nie jest niczym nowym, ale nowością, którą ukazuje ta niesamowita skamielina, jest drapieżne zachowanie ssaka – podkreśla Mallon.
Źródło: Fox News
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
