We Fromborku odbyły się uroczystości upamiętniające Mikołaja Kopernika. Astronom zmarł 480 lat temu

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Wybitny astronom, a także warmiński kanonik Mikołaj Kopernik zmarł równo 480 lat temu. Z tej okazji w niedzielę 21 maja odbyły się we Fromborku uroczystości upamiętniające autora „O obrotach sfer niebieskich”.

Mikołaj Kopernik zmarł 21 lub 24 maja 1543 roku we Fromborku, Właśnie w tym mieście nad Zalewem Wiślanym, astronom, polihistor i kanonik sprawował swoją posługę i badał kosmos. W niedzielę 21 maja 2023 odbyły się uroczystości upamiętniające dwie rocznice: 550. rocznicę urodzin (Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu), a także 480. rocznica jego śmierci. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny we Fromborku. Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik powiedział, że Kopernik był człowiekiem Kościoła i głębokiej wiary.

„O głębokiej religijności Kopernika świadczy fakt, że zasadniczą tezę swojego dzieła o Słońcu, jako środku układu planetarnego, poprzedził wezwaniem pomocy Bożej, a zakończył uwielbieniem dla wspaniałości Boga Najlepszego i Największego” - mówił arcybiskup.

Kopernik zmarł 480 lat temu. Dopiero w 2010 odbył się oficjalny pogrzeb astronoma

Kopernik, rok przed śmiercią zadedykował swoje dzieło papieżowi Pawłowi III. Wyraził w nim przekonanie o prawdzie, która podchodziła z objawienia Bożego, oraz z odkrycia tego, jak działa przyroda. Po zakończeniu mszy świętej złożono kwiaty na grobie Mikołaja Kopernika. Astronom jest pochowany właśnie w tej katedrze. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Kopernik po śmierci został pochowany w katedrze we Fromborku.

Jednak kapituła nie ufundowała epitafium i nie oznaczyła jego grobu. Historycy próbowali ustalić przez wiele lat dokładne miejsce pochówku. Prace badawcze ruszyły w 2004 roku. Badaniami kierował prof. Jerzy Gąssowski z inicjatywy bp. Jacka Jezierskiego, czyli biskupa pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej.

Rok później natrafiono na czaszkę pozbawioną żuchwy. Czaszka wskazywała na człowieka, który zmarł w wieku 60-70 lat. W księgozbiorach samego Kopernika znaleziono włosy. Z nich uzyskano kod genetyczny. Tak samo zrobiono z czaszką. Zapisy DNA były zgodne. Oficjalny pochówek Kopernika odbył się fromborskiej katedrze w 2010 roku.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcinek
Powinni raczej upamiętnić wycofanie przez Kościół jego dzieła z indeksu ksiąg zakazanych, a było zakazane przez Kościół ponad 200 lat, od 1616 do 1835. A tu upamiętniają jego śmierć jakby byli zadowoleni, że umarł.

Dla zastanowienia poniżej fragment ze wstępu do indeksu zatwierdzanego przez kolejnych papieży:

"Ateistyczne i niemoralne książki są często pisane w ujmującym stylu, poruszają tematy pobudzające żądze cielesne, zarozumiałość ducha i zawsze są zamierzone jako ziarno zepsucia w umysłach i sercach czytelników, przez swą ozdobność i chwytliwość; dlatego Kościół, jako troskliwa matka, strzeże wiernych przez stosowne zakazy, ażeby nie przykładali warg do czary z trucizną. Nie z lęku przed światłem Kościół zabrania czytania pewnych książek, ale z ogromnej gorliwości, rozgorzałej przez Boga, nie toleruje utraty dusz wiernych, nauczając, że człowiek upadły w pierwotnej prawości, ulega silnej skłonności do zła, a zatem znajduje się w potrzebie opieki i ochrony (...)"
K
K
21 maja, 14:43, Hans von Schwinke:

w czysto polskim miasteczku Frombork zyl niejaki KOPPERNICK.

Filip Melanchton (1497–1560) – niemiecki luterański reformator, humanista, teolog, filolog, reformator szkolnictwa, współpracownik Marcina Lutra twierdził, że ... " Polskie wydało go plemię"... / na podstawie artykułu F.Kępińskiego " Hołd narodów dla Mikołaja Kopernika"- https://www.urania.edu.pl/sites/default/files/archiwum/urania_1946_03-04.pdf. /

p
pan Szczota
21 maja, 14:43, Hans von Schwinke:

w czysto polskim miasteczku Frombork zyl niejaki KOPPERNICK.

A matematyczną strukturę czasoprzestrzeni w Szczególnej Teorii Względności jako pierwszy zrozumiał niejaki MINKOWSKI.

g
gapcio
glapiński kazał coś wybić!

kupujcie!
Wróć na i.pl Portal i.pl