W piątek w Chmielowie została podpisana umowa na budowę kompleksu, który powstanie na ponad 4-hekatorowej działce.
Obecny na uroczystości wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że piątkowa uroczystość finalizuje najtrudniejszy moment inwestycji, czyli przetarg na jej wykonanie i kończy kwestie związane z biurokracją.
- To będzie najnowocześniejszy zakład w Polsce. Jego elementy są absolutnie wyjątkowe w skali nie tylko naszego kraju, ale i Europy. Zakład będzie w pełni samowystarczalny energetycznie, nowoczesny z punktu widzenia resocjalizacji osadzonych. Bez wątpienia zakład będzie miejscem komfortowej pracy dla służby więziennej, ale będzie też miejscem pracy dla okolicznych mieszkańców – dodał.
Warchoł podkreślił, że Chmielów to wyjątkowe miejsce m.in. dla służby więziennej oraz dla osób odbywających karę, ze względu na przychylność mieszkańców.
Natomiast dyr. Okręgowej Służby Więziennej (OSW) w Rzeszowie Krzysztof Kulczycki mówił, że kompleks będzie składał się z kilku budynków, m.in. z pawilonu dla ponad 200 osadzonych, hali produkcyjnej o pow. ok. 1 tys. mkw oraz domu przejściowego, w którym osadzone będą przygotowywać się do życia poza murami zakładu.
- Zaryzykuję takie twierdzenie, że będzie to najnowocześniejszy albo jeden z najnowocześniejszych kompleksów penitencjarnych w Europie. Wynika to z m.in. z tego, że będą tutaj pewne nowatorskie rozwiązania, jeżeli chodzi o jednostki penitencjarne, a mianowicie będą specjalne zaprojektowane okna, na tyle odporne, że nie będzie potrzeby montowania krat. Będzie to więzienie bez krat – mówił Kulczycki.
Dyr. OSW w Rzeszowie dodał, że ośrodek będzie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną, a tzw. szara woda będzie wykorzystywana w sanitariatach.
Nowo powstający kompleks penitencjarny w Chmielowie będzie obejmował m.in. budynek pawilonu mieszkalnego dla kobiet. Znajdą się w nim zarówno oddziały aresztu, jak i oddziały zakładu karnego różnych typów. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.
W ośrodku zastosowane zostaną niespotykane wcześniej rozwiązania, m.in. nie będzie w nim krat w oknach. Przy nowo powstałym zakładzie powstanie również dom przejściowy. Dom będzie znajdował się poza terenem jednostki, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Będzie to miejsce, w którym kobiety kończące odbywanie kary będą mogły spróbować normalnego życia – w warunkach zbliżonych do życia na wolności. Natomiast w hali produkcyjnej osadzone będą mogły nauczyć się zawodu i pracy.
Wykonawcami kompleksu będą firmy Erbud oraz MTM Budownictwo. Koszt powstania zakładu to ponad 93 mln zł. Otwarcie kompleksu ma nastąpić za dwa lata.
Źródło:
