Więzienie za homoseksualizm, zmianę płci i „niezgodność płciową”. Nowe prawo w Iraku

Grzegorz Kuczyński
Parlament Iraku przyjął ustawę uderzającą w LGBT
Parlament Iraku przyjął ustawę uderzającą w LGBT Wikipedia/James Gordon
Iracki parlament przyjął ustawę penalizującą związki osób tej samej płci. Zgodnie z ustawą, gejom i lesbijkom grozi od 10 do 15 lat więzienia. Przewidziano również kary więzienia za „niezgodność płciową”. Na przykład gdy mężczyzna wygląda zbyt kobieco. Osoby transpłciowe, a także lekarze, którzy pomagają im w zmianie płci, będą mogli otrzymać do trzech lat więzienia za „zmianę płci”.

Ustawa stanowi, że jej celem jest „ochrona irackiego społeczeństwa przed upadkiem moralnym i nawoływaniem do homoseksualności, które ogarnęło świat”. Ustawa była wspierana głównie przez konserwatywne partie szyickie, które stanowią większość w krajowym parlamencie. Pierwotna wersja ustawy przewidywała karanie homoseksualistów karą śmierci, ale podczas dyskusji zdecydowano się złagodzić karę.

Wcześniej homoseksualizm nie był bezpośrednio karany w Iraku, ale liczne artykuły kodeksu karnego dotyczące obrazy moralności publicznej były stosowane wobec osób LGBT. Homoseksualiści są również często ofiarami pobić, gwałtów i morderstw, popełnianych przez pojedyncze osoby lub grupy zbrojne. Takie przestępstwa najczęściej pozostają bezkarne.

Organizacja Human Rights Watch nazwała ustawę poważnym ciosem w podstawowe prawa człowieka, twierdząc, że Irak wprowadził przepisy utrwalające przemoc i dyskryminację, z jaką spotykają się w kraju osoby LGBT. Ustawa została również potępiona przez Departament Stanu USA.

źr. Radio Swoboda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
Ot, ekologiczny kraj - to taka skrajna forma ekologii czy wiedza o tym unijni ekolodzy ?
P
Pol
A wystarczy obciąć przyrodzenie i zaszyć z tyłu, nie trzeba od razu karać:-)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl