Wizyta prezydenta Litwy w Polsce. Gitanas Nauseda powitany przez Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim - WIDEO

Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Rozpoczęła się wizyta prezydenta Litwy w Polsce. Gitanas Nauseda w środę przybył do Polski wraz z małżonką. Początek wizyty ma miejsce w Pałacu Prezydenckim, gdzie został powitany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Spis treści

Andrzej Duda powitał Gitanasa Nausedę

Gitanas Nauseda w środę rozpoczął swoją oficjalną dwudniową wizytę w Polsce. Prezydent Litwy przybył do Polski by rozmawiać ze swoim odpowiednikiem - Andrzejem Dudą - przede wszystkim na temat sprawy bezpieczeństwa w regionie.

Pierwszym punktem wizyty była oficjalna ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda powitał swojego gościa, a następnie politycy udali się do pałacu, gdzie dalej będą toczyć się rozmowy w cztery oczy.

"W trakcie rozmów plenarnych prezydentów Litwy i Polski będą omawiane przede wszystkim kwestie bilateralne, gospodarcze oraz bezpieczeństwa – ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na granicy z Białorusią oraz wojny na Ukrainie. "Oficjalna wizyta prezydenta Nausedy w Polsce jest jego drugą wizytą zagraniczną po zaprzysiężeniu na drugą kadencję, które miało miejsce 12 lipca br, ale wiąże się ona z ważnymi rocznicami dla naszych narodów, które obchodzimy w tym roku" - zapowiadał we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Wizyta prezydenta Litwy w Polsce - dzień pierwszy

Po oficjalnym powitaniu dojdzie do rozmowy prezydentów z małżonkami w sali białej Pałacu Prezydenckiego, a następnie głowy państw porozmawiają w "cztery oczy", by kolejno udać się na rozmowy plenarne, po których dojdzie do spotkania z mediami.

Po oficjalnych rozmowach prezydenci Litwy i Polski mają zaplanowane ceremonie m.in. złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

W godzinach popołudniowych prezydent Litwy spotka się natomiast z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

455. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak zwrócił uwagę, że wizyta wiąże się z ważnymi dla naszych narodów rocznicami, które obchodzimy w tym roku. Przypomniał, że 1 lipca obchodziliśmy jubileusz – 455. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej.

"W wyniku jej zawarcia powstała Rzeczypospolita Obojga Narodów – wielokulturowa, wielowyznaniowa i wieloetniczna wspólnota, która przez stulecia była ojczyzną naszych przodków, tworząc fundamenty dla powstania i rozwoju współczesnej Polski i Litwy" - podkreślił Pawlak.

Dodał, że w tym roku obchodzimy również 30. jubileusz podpisania przez Polskę i Litwę Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.

"30 lat temu rozpoczęliśmy nową erę polsko-litewskiego współpracy. Dzisiaj pozostajemy bliskimi sojusznikami i partnerami. Prowadzona przez nasze kraje intensywna współpraca w dziedzinach bezpieczeństwa, polityki regionalnej, a także wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych to wymowne świadectwa partnerskiej relacji, opartej na zbieżnych wartościach i interesach" – powiedział.

Pawlak wskazywał, że Litwa jest bardzo bliskim sojusznikiem Polski w wielu formatach międzynarodowych – m.in. NATO, UE, Inicjatywie Trójmorza, Bukaresztańskiej Dziewiątce i wspólnie realizujemy takie projekty infrastrukturalne, jak Via Baltica i Rail Baltica.

"Polska i Litwa, jak również pozostałe państwa bałtyckie, znajdują się w obszarze wzmożonego zainteresowania oraz działań Rosji, Białorusi, a także podmiotów im sprzyjających. Dlatego też musimy utrzymać wysoki poziom współpracy naszych państw. Liczymy na kontynuację oraz wzmocnienie naszej współpracy, zarówno w formule bilateralnej, jak i w ramach NATO, UE i innych formatów wielostronnych" – dodał prezydencki minister.

źródło: i.pl / PAP

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Na 4 bezdomnych Polaków na,, zachodzie" przypada 1 Litwin.Odkad Litwa odzyskala,, wolność"to połowa młodych wyjechała szukać szczęścia, miejsca do życia i pracy za granicą.Duza część Litwinow nawet nie zna ... litewskiego.Ksiaze ,, litewski", którego przedwojenne dobra stanowiła Litwa a który tytuł szlachecki uzyskał od .... Niemców, będąc bezpośrednio spokrewnieny z cesarzem ... niemieckim mogłby bardziej dbać o swoich ...poddanych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl