Wizyta wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. Do Wojska Polskiego trafia kolejny sprzęt

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Szef MON Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w Korei Południowej,
Szef MON Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w Korei Południowej, twitter.com/MON_GOV_PL
W poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak rozpoczął trzydniową wizytę w Korei Południowej, od której Polska kupuje sprzęt wojskowy. Co było tematem rozmów ministra obrony narodowej?

Trzydniowa wizyta szefa MON w Korei Południowej

W poniedziałek Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim koreańskim odpowiednikiem - ministrem Lee Jong-supem oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym (DAPA), Eom Donh-Hwanem. „Przedmiotem rozmów było wzmacnianie potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej” – poinformowało MON.

Wicepremier i szef MON spotkał się również z zastępcą dyrektora bezpieczeństwa narodowego w biurze Prezydenta Korei Lim Jongdeukiem, a także z prezesem koncernu Hyundai Rotem - producentem zamawianych przez Polskę czołgów K2 Black Panther.

– Jesteśmy dumni z tego, że Korea postanowiła zainwestować w Polsce, że polski przemysł zbrojeniowy będzie współprodukował, potem za jakiś czas produkował sprzęt koreański – mówił we wtorek w TVP Info wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Samoloty FA-50 dla Polski

W środę Mariusz Błaszczak zabrał głos podczas ceremonii roll-outu samolotu FA-50, czyli publicznego zaprezentowania tej maszyny. Polska zamówiła 48 egzemplarzy tego lekkiego myśliwca.

– Pierwsze egzemplarze samolotów FA-50 są już dostarczane do Polski. (…) Negocjujemy też szczegóły dotyczące budowy w Polsce centrum serwisowego, dzięki czemu będziemy mogli m.in. serwisować te samoloty w Polsce – powiedział.

Na zakończenie trzydniowej wizyty w Korei Południowej wicepremier, szef MON powiedział, że „współpraca między Polską i Koreą Południową jest bardzo ścisła”.

– Powołaliśmy komitet, który składa się z sześciu zespołów, to jest takie ciało powołane na wzór zespołów koreańsko-amerykańskich. Chodzi o to, żebyśmy byli w ciągłym kontakcie, żebyśmy mogli na bieżąco wymieniać nasze uwagi dot. sprzętu i współpracy, dotyczące również wspólnych szkoleń żołnierzy – wskazał.

Polska kupuje sprzęt wojskowy z Korei Południowej

W ostatnim czasie Polska zamówiła z Korei Południowej szereg różnych typów sprzętu bojowego - czołgi K2 Black Panther, samobieżne armatohaubice K9, wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo, a także lekkie samoloty FA-50. Strona polska planuje pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 oraz ich spolonizowanej wersji K2PL. Pierwsze czołgi dotarły do Polski pod koniec ubiegłego roku. Ponadto w planach jest pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1, także w wersji spolonizowanej K9PL.

Polska zamówiła w Korei Południowej również 48 lekkich samolotów szkolno-bojowych FA-50, które również mają zostać spolonizowane (FA-50PL). Dostawa pierwszych 12 samolotów zaplanowana jest na II połowę 2023 roku. Natomiast dostawy 36 FA-50PL mają się rozpocząć w 2025 roku i zostać zrealizowane w terminie 2-3 lat. W tym roku mają zostać również zrealizowane dostawy pierwszych 18 wyrzutni K239 Chunmoo (pokrewnych amerykańskim wyrzutniom HIMARS), których łącznie MON planuje pozyskać 288 sztuk.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl