Wniosek o impeachment prezydenta Korei Południowej formalnie przedstawiony. Wcześniej wprowadził on stan wojenny

Daniel Świerżewski
Opracowanie:
Partia Władzy Ludowej, z której wywodzi się Jun, zapowiedziała, że nie poprze tego wniosku.
Partia Władzy Ludowej, z której wywodzi się Jun, zapowiedziała, że nie poprze tego wniosku. PAP/EPA/HAN MYUNG-GU
W południowokoreańskim parlamencie formalnie złożono wniosek o impeachment prezydenta Jun Suk Jeola. Decyzja ta jest wynikiem jego kontrowersyjnego działania, jakim było wprowadzenie stanu wojennego, który został odwołany po sześciu godzinach. Partia Władzy Ludowej, z której wywodzi się Jun, zapowiedziała, że nie poprze tego wniosku.

Formalne zgłoszenie wniosku

Wniosek o impeachment prezydenta Juna został złożony podczas sesji plenarnej, która rozpoczęła się krótko po północy w czwartek czasu lokalnego, co odpowiada godzinie 16 w środę w Polsce. To wydarzenie wywołało duże zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą, ze względu na jego potencjalne konsekwencje dla stabilności politycznej Korei Południowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosowanie nad wnioskiem o impeachment musi odbyć się w ciągu 24 do 72 godzin od jego zgłoszenia. Agencja Yonhap informuje, że najprawdopodobniej głosowanie odbędzie się w piątek. Wniosek ten jest wynikiem nie tylko działań prezydenta, ale także napięć politycznych, które narastały w kraju od dłuższego czasu.

Wymagania prawne i polityczne

Aby wniosek o impeachment został przyjęty, konieczne jest uzyskanie zgody dwóch trzecich członków parlamentu, co oznacza, że co najmniej 200 z 300 deputowanych musi go poprzeć. Opozycja oraz posłowie niezrzeszeni dysponują łącznie 192 mandatami, co oznacza, że potrzebują jeszcze kilku głosów, aby osiągnąć wymagany próg.

Partia Władzy Ludowej, z której wywodzi się prezydent Jun, zapowiedziała, że będzie głosować przeciwko wnioskowi. Argumentują oni, że propozycja impeachmentu jest nie do przyjęcia i stanowi próbę destabilizacji rządu. Mimo to, sytuacja pozostaje napięta, a wynik głosowania jest trudny do przewidzenia.

Proces w Trybunale Konstytucyjnym

Jeśli wniosek o impeachment zostanie przyjęty przez parlament, trafi on do Trybunału Konstytucyjnego. Tam będzie musiał uzyskać poparcie co najmniej sześciu z dziewięciu sędziów. Trybunał ma do 180 dni na podjęcie decyzji o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku.

Portal dziennika "Korea Joongang" wyjaśnia, że w przypadku zatwierdzenia impeachmentu przez Trybunał, Koreańczycy będą musieli udać się do urn, aby wybrać nowego prezydenta. Taki scenariusz uczyniłby Juna drugim prezydentem w historii Korei Południowej, który został usunięty z urzędu w wyniku impeachmentu, po Park Geun Hie w 2017 roku.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Donekbober
4 grudnia, 18:32, To Ja:

deportować dziada do Korei Północnej

Oni chcą kima aby przyszedł do nich

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl