Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał wstrzymanie prowadzonych przez Polskę prac na Odrze. Spór z Niemcami trwa

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Trwa spór między Polską a Niemcami o prace prowadzone na Odrze przez nasze państwo.
Trwa spór między Polską a Niemcami o prace prowadzone na Odrze przez nasze państwo. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Po skargach ekologów i ministerstwa środowiska Brandenburgii Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął decyzję o zatrzymaniu prac prowadzonych na Odrze. Złożenie odwołania do tej decyzji zapowiedział już wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Warszawski Sąd nakazał wstrzymanie prac prowadzonych na Odrze

"Sąd postanowieniem z 9 grudnia 2022 r. wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji, uznając, że wykonanie prac budowlanych, na warunkach (…) które (…) nie zostały merytorycznie zweryfikowane przez Sąd, może doprowadzić do powstania nieodwracalnych szkód w środowisku" - możemy przeczytać w postanowieniu decyzji.

Postanowienie nie jest jednak prawomocne, a odwołanie w tej sprawie zapowiedział już wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

- Bezwzględnie będziemy się od tego odwoływać. A inwestycja nie zostanie zatrzymana. Strona niemiecka ma na celu zablokowanie w Polsce inwestycji, a więc pogorszenie naszej konkurencyjności - powiedział wiceminister.

Strony mają siedem dni na odwołanie się od czasu doręczenia postanowienia. Portal DW podał jednak, że na dzień 20 grudnia żadne odwołanie w tej sprawie jeszcze nie wpłynęło.

- Wynik orzeczenia sądu jest nie tylko zwycięstwem dla naturalnej bioróżnorodności krajobrazu Odry, ale także dla ludzi żyjących wzdłuż naturalnego koryta rzeki, którzy już teraz zmagają się z suszą jako jednym z kluczowych skutków kryzysu klimatycznego - komentował z kolei Florian Schöne, dyrektor organizacji ekologicznej Deutscher Naturschutzring (DNR). To właśnie m.in. ta organizacja złożyła skargę ws. praz prowadzonych na Odrze.

Spór o Odrę między Niemcami i Polską

O inwestycje prowadzone na Odrze toczy się spór między Polską a Niemcami. Rząd naszego państwa podkreśla, że prowadzone prace mają na celu zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej. Niemcy widzą w inwestycji głównie zagrożenie dla ekosystemu rzeki.

Eskalacja nastąpiła w momencie katastrofy ekologicznej, do której doszło latem tego roku. Jak podało niemieckie ministerstwo środowiska, z Odry wyłowiono wówczas 350 ton śniętych ryb.

- Należy unikać dalszych negatywnych oddziaływań (…) W mojej opinii rozbudowa Odry jest wysoce problematyczna i musi być zatrzymana – komentowała w sierpniu br. Steffi Lemke, szefowa resortu środowiska.

Trwają rozmowy między Polską a Niemcami

Pomimo tego, że ministerstwo środowiska Brandenburgii skarży decyzję środowiskową przed polskim sądem, to premier tego regionu Dietmar Woidke stara się rozmawiać z Polską na ten temat. Jak przekazał, trwają ustalenia nt. organizacji polsko-niemieckiej konferencji o ochronie rzeki.

- Polski rząd obiecał wsparcie poprzez ambasadora i poprzez wiceministra spraw zagranicznych - powiedział, podkreślając, że rząd w Berlinie również powinien poprzeć takie spotkanie.

Odra była również tematem rozmowy między Arkadiuszem Mularczykiem i Dietmarem Woidke. Jak zaznaczał wiceminister spraw zagranicznych, od pierwszego spotkania polubił premiera Brandenburgii i sugerował budowę nowych mostów pod warunkiem odblokowania polskiego KPO.

Szukanie rozwiązania sądowego może być związane z tym, że ministerstwo środowiska obsadzone jest przez Partię Zielonych, a premier Woidke należy do SPD.

- Podejrzewam, że dwie partie koalicyjne w dwóch instytucjach mogą mieć dwie różne polityki. Trzeba przyznać, że SPD w Brandenburgii też nie miała w przeszłości problemu z rozbudową Odry – powiedział na łamach DW Sascha Maier, ekspert ds. polityki wodnej z organizacji ekologicznej BUND.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Imbecylus Maximus
Czy Polacy mogą w niemieckim sądzie złożyć pozew przeciwko kopalniom węgla brunatnego w Niemczech? :D Efekt możecie sobie wyobrazić. Kolejny antypolski przyczułek.
Wróć na i.pl Portal i.pl