Turystyka powodziowa w Raciborzu. Minister zaapelował do mieszkańców
Na Raciborszczyźnie wciąż trwa walka z żywiołem, który nie oszczędził praktycznie żadnej miejscowości w regionie. Trudna sytuacja wciąż występuje w gminie Krzyżanowice, między innymi w miejscowościach Chałupki oraz Zabełków, gdzie pozalewanych jest wiele posesji. Z kolei w Raciborzu, gdzie strażacy wciąż mają ręce pełne roboty, wielu mieszkańców postanowiło wykorzystać brak opadów deszczu i wybrało się nad uruchomiony nad ranem zbiornik Racibórz Dolny. W niedzielne popołudnie, były tam tłumy.
Minister Tomasz Siemoniak zwrócił się jednak z prośbą, by nie zbliżać się do wałów i zbiorników wodnych.
- Wiele osób próbuje w sposób niebezpieczny zbliżać do wałów. Gorąco apelujemy o to, żeby takich sytuacji unikać. To jest podejmowanie ryzyka, bo wszystko jest nasiąknięte wodą, jest ślisko, jest błoto. Prosimy o to, aby w tak trudnych sytuacjach dawać priorytet działaniom służb państwowych - podkreślił szef MSWiA.
Wody Polskie uruchomiły zbiornik Racibórz Dolny
W niedzielę nad ranem, Wody Polskie uruchomiły zbiornik Racibórz Dolny. Od ok. godz. 4.20 przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry. - Opuszczamy zasuwy budowli przelewowo-spustowej. Chronimy Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław i mniejsze miejscowości. Czuwamy nad przebiegiem operacji - poinformowała nad ranem Linda Hoffman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
- Niezmiennie razem z tym obiektem pracuje Polder Buków, również przyjmując nadmiar wód (w części niesterowalnej i sterowalnej). Wszystkie zbiorniki wielofunkcyjne w zarządzie RZGW w Gliwicach są w pełni sprawne i pracują prawidłowo, urządzenia upustowe i inne sterowalne mechanizmy są czynne i podejmują pracę. W zbiorniku Krzanowice działa przelew boczny z uwagi na poziom wód - przekazała rzeczniczka.
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze przechwytuje falę wezbraniową, wymiernie ją ścinając. Decyzję o uruchomieniu zbiornika podjął, zespół wskazany w Instrukcji Gospodarowania Wodą. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej opuszczono, gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej Ody wskazywał rzędną ok. 690 cm przy przepływie ok. 750 m3/s.
Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Zajmuje powierzchnię 26 km2, a jego projektowa pojemność wynosi 185 mln m3. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł. Zbiornik po raz pierwszy piętrzył wodę w październiku 2020 roku.
Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje także położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa wynosi 57 mln m3. Rozpoczął on spiętrzanie wody w części niesterowalnej w sobotę 14 września.
Nie przeocz
- Dzięki niemu powódź jak z 1997 roku nam nie grozi. Zobaczcie zbiornik Racibórz Dolny
- Kibice GKS-u mokrzy i dumni. Ich zespół zremisował z Widzewem, ale pokazał charakter
- Zrzuty wody z Jeziora Goczałkowickiego. Zbiornik Racibórz Dolny w gotowości
- Rydułtowy boją się powodzi. Budują podziemne zbiorniki na wodę. Unikną zalania?
Musisz to wiedzieć
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?