Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

30 listopada jest 280. dniem wojny na Ukrainie. Rosyjskie wojska wykorzystują już na Ukrainie pociski rakietowe z 30-procentowej rezerwy strategicznej, która zawsze powinna pozostawać na wyposażeniu sił zbrojnych; obserwujemy tam też jednak stałą produkcję nowego uzbrojenia na potrzeby frontu - oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja przerzuciła na Białoruś transport sprzętu wojskowego - w tym 15 rakietowych systemów przeciwlotniczych Tor-M2 - który docelowo trafi pod Baranowicze - poinformował w poniedziałek niezależny portal Zerkalo.io. Baranowicze leżą w sąsiadującym z Polską obwodzie brzeskim.
21:2430.11.2022

Zwierzchnik Kościoła Anglii w Kijowie: chcę okazać solidarność z Ukraińcami

Najwyższy rangą duchowny Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby przybył w środę do Kijowa, aby okazać solidarność z narodem ukraińskim w obliczu "nielegalnej, niesprawiedliwej i brutalnej inwazji Rosji". Stał się on pierwszym od 1916 roku zwierzchnikiem Kościoła Anglii odwiedzającym strefę działań wojennych w Europie.

20:1930.11.2022

Kuleba o roli NATO

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że konieczne jest, aby NATO szybko dostarczało sprzęt na Ukrainę. Kuleba uczestniczy w spotkaniach NATO i G7 w Bukareszcie.

18:4230.11.2022

KE usuwa dane o liczbie zabitych ukraińskich żołnierzy z oświadczenia von der Leyen

W środę rano szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała oświadczenie na temat możliwości konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów i ścigania zbrodni wojennych. Podała w nim, że dotychczas w wyniku wojny na Urainie zginęło 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy. Później, liczby te zostały usunięte zarówno z oświadczenia na stronie KE, jak i z nagrania wideo von der Leyen.

18:2530.11.2022

Biały Dom: Uznanie Rosji za sponsora terroryzmu związałoby nam ręce ws. zakończenia wojny

Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm mogłoby związać ręce społeczności międzynarodowej, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na deeskalację - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, przeciwko takiemu krokowi opowiadają się też organizacje pomocowe. "Nadal nie uważamy, by taka desygnacja odpowiedziałaby na potrzeby, jakie mamy na Ukrainie (...) w rzeczy samej, rozmawialiśmy z niektórymi organizacjami pozarządowymi i powiedzieli nam, że taka desygnacja ws. terroryzmu utrudniłaby im dostarczanie pomocy humanitarnej Ukraińcom" - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji, wskazując na prawne skutki formalnego wpisania Rosji na listę państw sponsorujących terroryzm.

16:5730.11.2022

Żaryn: Destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal najważniejsza w dezinformacji Kremla

W przekazach propagandowych i dezinformacyjnych Kremla destabilizacja relacji między Polską i Ukrainą nadal pozostaje najważniejsza - ocenił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Żaryn powiedział w środę PAP podsumowując ostatni okres działań propagandowych analizowanych przez Polskę, że Rosja kontynuuje swoje wrogie działania psychologiczno-informacyjne wobec naszego kraju. Robi to zarówno przeciw Polsce, jako osobnemu krajowi i jako części Zachodu w ramach walki informacyjnej wobec Ukrainy - przypomniał.

15:2830.11.2022

Uchodźcy z Ukrainy mogą pozostawać w kraju do końca roku bez dodatkowych formalności

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Izraela podjęło decyzję o przedłużeniu do końca roku okresu pobytu dla obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywali w tym kraju przed 24 lutego 2022 roku, a także tych, którzy wjechali do kraju później - poinformował w środę portal Jewishnews.com.ua. Obywatele Ukrainy, którzy spełniają te kryteria, nie muszą ubiegać się w MSW Izraela o przedłużenie ważności wizy turystycznej. Jeżeli na Ukrainie nadal będzie toczyć się wojna, władze automatycznie przedłużą ważność pobytu.

14:4530.11.2022

Sekretarz stanu USA Blinken: ogień i gniew Putina są skierowane przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej

Ogień i gniew prezydenta Rosji Władimira Putina są obecnie skierowane przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej, ale ta strategia nie przyniesie mu efektu - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie. Rosyjskie wojska zbombardowały w ostatnich tygodniach ponad jedną trzecią wszystkich obiektów na Ukrainie, które odpowiadają za dostawy elektryczności i wody. To są nowe zamierzenia Putina, Moskwa z całą mocą uderza w te cele. Jednocześnie Kreml nie jest zainteresowany rzeczywistymi rozwiązaniami dyplomatycznymi - dodał Blinken, cytowany przez agencje Reutera i AFP.

13:5330.11.2022

W Hołej Prystani, w okupowanej przez rosyjskie wojska części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, najeźdźcy rozstrzelali trzyosobową rodzinę; rodzice zginęli na miejscu, dorosły syn trafił w ciężkim stanie do szpitala - poinformował w środę na Telegramie mer miasta Oleszki Jewhen Ryszczuk.

Ponadto w godzinach porannych najeźdźcy ponownie zaatakowali cele cywilne w wyzwolonym przez ukraińskie siły Chersoniu. Ostrzelano budynki mieszkalne, placówkę medyczną i gazociąg. 70-letnia kobieta zginęła we własnym mieszkaniu, a starszy mężczyzna doznał obrażeń ciała - powiadomił w mediach społecznościowych lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.

13:5130.11.2022

Ogień i gniew prezydenta Rosji Władimira Putina są obecnie skierowane przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej, ale ta strategia nie przyniesie mu efektu - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

Rosyjskie wojska zbombardowały ponad jedną trzecią wszystkich obiektów na Ukrainie, które odpowiadają za dostawy elektryczności i wody. To są nowe zamierzenia Putina, Moskwa z całą mocą uderza w te cele. Jednocześnie Kreml nie jest zainteresowany rzeczywistymi rozwiązaniami dyplomatycznymi - dodał Blinken, cytowany przez agencję Reutera.

13:2130.11.2022

Rosyjskie wojska wykorzystują już na Ukrainie pociski rakietowe z 30-procentowej rezerwy strategicznej, która zawsze powinna pozostawać na wyposażeniu sił zbrojnych; obserwujemy tam też jednak stałą produkcję nowego uzbrojenia na potrzeby frontu - oznajmił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

"Na podstawie (analizy) odłamków rakiet (znajdowanych na Ukrainie) można stwierdzić, że są to pociski wyprodukowane już w tym roku. Świadczy to o tym, że uzbrojenie jedzie na front prosto z linii produkcyjnej. (...) Rosja wciąż ma wystarczające zapasy, by uderzać (w Ukrainę) własną bronią" - powiadomił Skibicki, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Jak dodał, rosyjski przemysł zbrojeniowy kontynuuje działalność pomimo zachodnich sankcji. Kreml próbuje też jednak pozyskiwać uzbrojenie w krajach trzecich. W szczególności dotyczy to pocisków do systemów artylerii rakietowej typu Smiercz i Uragan, ponieważ w Rosji nie rozpoczęto jeszcze masowej produkcji tej broni. Trwają też rozmowy z Iranem w sprawie przekazania Moskwie pocisków rakietowych. Pojawiły się nawet doniesienia o projektach stosownych porozumień w tej sprawie, ale nie ma jeszcze dowodów, że rakiety trafiły do Rosji.

Skibicki potwierdził, że agresor pozyskuje niektóre rodzaje uzbrojenia z Białorusi. "Od dwóch miesięcy Rosjanie wywożą stamtąd pociski kalibru 122 mm i 152 mm. To jest amunicja artyleryjska" - oświadczył przedstawiciel HUR.

13:2030.11.2022

Deputowani rady miejskiej poparli w głosowaniu decyzję o zdemontowaniu i przeniesieniu pomnika Założycieli Odessy (w centrum którego jest cesarzowa Katarzyna II) – powiadomiono w komunikacie. Podobną decyzję podjęto w sprawie pomnika Aleksandra Suworowa.

Pomniki mają zostać „tymczasowo przeniesione” do Odeskiego Muzeum Sztuk Pięknych.

13:0730.11.2022

Trwają dostawy rosyjskiego uranu do Francji pomimo wojny w Ukrainie – poinformował w środę francuski portal śledczy Mediapart, podając, że jego reporterzy wraz z aktywistą organizacji Greenpeace udokumentowali rozładunek kontenerów z rosyjskimi materiałami radioaktywnymi w porcie w Dunkierce.

Nasi koledzy z Mediapart uczestniczyli we wtorek w "rozładunku kilkudziesięciu kontenerów i beczek z substancjami radioaktywnymi z Rosji" w porcie w Dunkierce – napisał szef Mediapart Edwy Plenel na Twitterze.

„Po raz pierwszy od lutego 2022 r. we Francji sfotografowano dostawę rosyjskiego uranu naturalnego” – poinformowała reporterka portalu - Jade Lindgaard, autorka dziennikarskiego śledztwa.

Rosja została objęta sankcjami przez Unię Europejską, ale sektor jądrowy został z nich wykluczony, zatem dostawy uranu nie są nielegalne. „Dostawa nasuwa jednak poważne pytania etyczne: czy można kontynuować handel uranem bądź bronią jądrową z Rosją, gdy ta prowadzi krwawą wojnę na Ukrainie?" – pyta Mediapart.

12:5330.11.2022

Z powodu deficytu elektryczności, wywołanego przez rosyjskie ostrzały infrastruktury, we Lwowie dostawy prądu są ograniczane. Przerwy w dostawach prądu wynoszą obecnie po osiem godzin i mogą zostać wydłużone do dziewięciu.

Po ośmiu godzinach bez prądu, jest on włączany na cztery godziny – informuje w środę portal RBK-Ukraina, powołując się na regionalnego operatora Lwiwobłenergo. Jeśli sytuacja się pogorszy, czas bez elektryczności może zostać wydłużony do dziewięciu godzin.

W związku ze zniszczeniem przez zmasowane rosyjskie ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej, sieci energetyczne są przeciążone i w całym kraju energia jest reglamentowana. Każdy region otrzymuje swój „przydział”, a lokalni operatorzy muszą tak zarządzać energią (poprzez ograniczenia dostaw), by zachować stabilność systemu.

„Przydzielony obwodowi lwowskiemu limit pokrywa tylko 50 proc. ogólnego zapotrzebowania. To wynik wrogich ostrzałów infrastruktury energetycznej i deficytu mocy w systemie energetycznym Ukrainy” – powiadomiło przedsiębiorstwo.

Przerwy w dostawach w obwodzie lwowskim dotyczą większości odbiorców z wyjątkiem obiektów infrastruktury krytycznej. Przy czym z listy tych obiektów wyłączono np. przychodnie, kotłownie, stacje łączności, itd.

11:3730.11.2022

Obwód doniecki - alarm przeciwlotniczy

11:3530.11.2022

Zachód powinien dostarczyć Ukrainie wszystko, czego potrzebuje, czyli m.in. pociski dalekiego zasięgu, które pozwoliłyby Kijowowi ostrzeliwać cele w Rosji; nie byłaby to żadna eskalacja, lecz uprawnione działania w ramach samoobrony - ocenił minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs w rozmowie z telewizją CNN.

"Rosjanie przegrywają na Ukrainie pod względem wojskowym, dlatego stale zmieniają swoją taktykę. Obecnie uderzają w infrastrukturę krytyczną, głównie w obiekty energetyczne. Jeśli Ukraina może w jakikolwiek sposób wyeliminować to zagrożenie, to ma do tego prawo. (...) To nie my wybieramy eskalację, lecz Kreml. (...) Adekwatna odpowiedź ze strony Ukrainy byłaby uprawnionym działaniem w ramach samoobrony, zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych" - argumentował Rinkeviczs. Nagranie z jego wypowiedzią zostało opublikowane na twitterowym koncie łotewskiego MSZ.

Minister podkreślił, że pomoc Ukrainie dzieli się obecnie na "dwa fronty" - stricte wojskowy, za który odpowiada NATO oraz nowy, energetyczny. W przypadku drugiego z rodzajów wsparcia chodzi przede wszystkim o przekazanie Kijowowi niezbędnego wyposażenia, m.in. generatorów prądu, co pozwoli Ukraińcom przetrwać zimę.

Rinkeviczs dodał, że udzielenie potrzebującemu krajowi wszelkiej niezbędnej pomocy jest "w interesie całego Zachodu", ponieważ pozwoli uniknąć masowego napływu uchodźców z Ukrainy, spowodowanego trudnymi warunkami życia w okresie zimowym.

10:3630.11.2022

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy; ponadto 21 osób w całym kraju zostało rannych - poinformował w poniedziałek na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Większość, bo aż 15 poszkodowanych z obrażeniami ciała, to cywile z Donbasu. Ponadto cztery osoby zostały ranne w obwodzie chersońskim, jedna w dniepropietrowskim i jedna w charkowskim - czytamy w komunikacie Tymoszenki opublikowanym na Telegramie.

Najwięcej cywilów ginie w ostatnich tygodniach w obwodzie donieckim, a także w zachodniej części obwodu chersońskiego, wyzwolonego 11 listopada spod rosyjskiej okupacji. Wojska agresora wycofały się z Chersonia i okolic tego miasta, lecz ostrzeliwują stolicę regionu z dział i wyrzutni rakietowych, rozmieszczonych na wschodnim brzegu Dniepru. W najtragiczniejszym dotąd dniu, 24 listopada, śmierć poniosło siedmiu mieszkańców Chersonia, a 21 osób zostało tam rannych.

10:1030.11.2022

09:5130.11.2022

Ciężka zima dla mieszkańców obwodu ługańskiego

Mieszkańcy zniszczonych i okupowanych przez rosyjskie wojska miast Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, są zmuszeni przeżyć zimę w piwnicach lub, w najlepszym wypadku, w domach pozbawionych okien - oznajmiły w środę lojalne wobec Kijowa władze Ługańszczyzny.

W tym samym czasie administracja z nadania Moskwy przystąpiła do "odbudowy" rzekomo zrujnowanych budynków mieszkalnych w mieście Chrustalny, zajętym przez Rosjan już w 2014 roku. Nie toczyły się tam żadne działania wojenne, ale mimo to przekazano pieniądze na renowację 76 domów wielorodzinnych, które jakoby zostały uszkodzone. W celu "lepszego" nadzoru nad wydatkowaniem tych środków przysłano nawet 400 pracowników z obwodu moskiewskiego - po pięciu na każdy budynek. Czekamy na doniesienia o kolejnych zniknięciach pieniędzy i ludzi - czytamy w komunikacie ługańskiej administracji opublikowanym na Facebooku.

09:4230.11.2022

Konfiskata rosyjskich aktywów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.

"Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju" - czytamy w oświadczeniu szefowej KE.

"Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę" - podkreśliła von der Leyen.

Zapowiedziała w związku z tym prace nad międzynarodowym porozumieniem, które stworzy ramy prawne dla osiągnięcia tego celu.

"Przerażające zbrodnie Rosji nie pozostaną bezkarne" - zadeklarowała przewodnicząca Komisji, przypominając, że według szacunków do tej pory zginęło ponad 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy.

09:2230.11.2022

Grupa Wagnera werbuje bojowników z Republiki Środkowoafrykańskiej

Rosyjska prywatna firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, werbuje na wojnę z Ukrainą bojowników z antyrządowych milicji w Republice Środkowoafrykańskiej; żołnierze zwani Czarnymi Rosjanami są źle traktowani przez dowódców, kilkudziesięciu z nich już zaginęło na froncie - powiadomił amerykański portal Daily Beast.

W lutym, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, około 200 rebeliantów ze środkowoafrykańskiego ugrupowania Unia dla Pokoju (UPC) udało się na szkolenie wojskowe do Moskwy. Następnie połowa z nich wróciła do swojego kraju, natomiast pozostałych wysłano w marcu na front. Żołnierze z Afryki, którzy przeżyli lub nie zostali uznani za zaginionych, od miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia ani nie są w stanie się wyżywić - poinformował serwis za anonimowymi źródłami w antyrządowych środkowoafrykańskich bojówkach.

"Sytuacja na Ukrainie jest straszna dla naszych żołnierzy. (...) Oni mówią, że zostali porzuceni przez (rosyjskich) dowódców i nikt się nimi nie zajmuje. (...) Wszyscy obawiają się o swoje życie. Powiedzieli nam, że nie mają nawet amunicji do dalszej walki. Niektórzy z nich nie byli widziani przez swoich kolegów od miesięcy. (...) Muszą okradać cywilów, żeby przetrwać na wojnie" - relacjonowali rozmówcy Daily Beast, którzy kontaktowali się wcześniej ze swoimi towarzyszami broni, wciąż przebywającymi na Ukrainie.

"Praca z Rosjanami jest bardzo trudna, ponieważ nie ufają żadnemu z nas. Często wożą nas ze sobą po kraju, nawet nie wyjaśniając, dokąd jedziemy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w tajemniczy sposób zniknęło około 50 naszych kolegów. Nikt nie wie, gdzie się znajdują, a Rosjanie nie odpowiadają na pytania dotyczące miejsca ich pobytu. (...) Być może nikt nigdy nie pozna prawdy, bo (rosyjskie dowództwo) wszystko robi po kryjomu" - dodało źródło Daily Beast.

08:4830.11.2022

Rosja prawdopodobnie zrezygnowała z tworzenia batalionowych grup taktycznych na Ukrainie

Rosyjskie dowództwo zrezygnowało z wysyłania na front batalionowych grup taktycznych i musi polegać na tworzonych ad hoc formacjach złożonych z rezerwistów – pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

ISW opiera się na ustaleniach brytyjskiego ministerstwa obrony, według których w ciągu ostatnich trzech miesięcy Rosja zaprzestała kierowania na front batalionowych grup taktycznych (BGT).

Rosja odchodzi od rozmieszczania na Ukrainie wojsk w formie batalionowych grup taktycznych, które od 10 lat odgrywały ważną rolę w jej doktrynie wojennej, bo wojna ujawniła słabości tej koncepcji - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

„Struktura BGT i sposób, w jaki rosyjska armia je formowała, demontując doktrynalne bataliony, pułki i brygady prawdopodobnie pozbawiła Rosjan możliwości przywrócenia tych struktur i muszą oni teraz polegać na tworzonych ad hoc strukturach złożonych ze zmobilizowanych wojskowych” – pisze ISW.

"Stosunkowo niewielki udział bojowej piechoty w BGT często okazywał się niewystarczający. Zdecentralizowana dystrybucja artylerii nie pozwoliła Rosji w pełni wykorzystać przewagi w liczbie posiadanych dział, a niewielu dowódców BGT było w stanie elastycznie wykorzystywać nadarzające się okazje w sposób, do jakiego model BTG został zaprojektowany" – wskazywało we wtorkowym raporcie brytyjskie ministerstwo obrony.

Powołując się na dostępne źródła ISW twierdzi, że we wtorek wojskom rosyjskim udało się osiągnąć niewielkie zdobycze terytorialne pod Bachmutem, jednak rosyjskie doniesienia na ten temat wyolbrzymiają ich skalę.

ISW uważa, że źle przygotowane siły rosyjskie pod Bachmutem nie zdołają w najbliższym czasie zagrozić miastu jego okrążeniem.

07:2730.11.2022

USA rozważają uznanie Grupy Wagnera za „organizację terrorystyczną”

Administracja Bidena prowadzi konsultacje , czy uznać prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, kontrolowaną przez bliskiego sojusznika Władimira Putina Jewgienija Prigożyna, za zagraniczną organizację terrorystyczną, poinformował we wtrorek Bloomberg

Taka decyzja pozwoliłaby USA na wszczęcie postępowania karnego przeciwko grupie Wagnera i jej członkom, a także na przejęcie jej aktywów na całym świecie, twierdzi Bloomberg.

06:4230.11.2022

Włochy pomogą Ukrainie w odbudowie sieci elektroenergetycznych

Włochy udzielą Ukrainie pomocy w odbudowie sieci energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały, powiedział we wtorek w Bukareszcie minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.

„Opowiadamy się za tym, aby zima przeszła bez tragedii dla narodu ukraińskiego” – powiedział Tajani, który wziął udział w spotkaniu szefów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

Włochy- powiedział Tajani- przyczynią się do wsparcia ukraińskiego przemysłu elektroenergetycznego, który poniósł poważne szkody w wyniku rosyjskich ataków rakietowych. W szczególności włoskie firmy energetyczne „dostarczą niezbędne technologie do utrzymania wydajności sieci elektroenergetycznych”.

Szef włoskiego MSZ podkreślił też: „Nie ma pokoju bez sprawiedliwości dla narodu ukraińskiego”. Wyjaśnił, że podczas gdy Ukraina jest zagrożona, „trudno będzie usiąść przy stole negocjacyjnym”.

Tajani dodał, że włoski parlament powinien podjąć decyzję w sprawie dalszych dostaw broni na Ukrainę.

21:5329.11.2022

Niemcy spieszą pomocą Ukrainie w naprawie energetyki

Niemcy zapewnią Ukrainie 350 generatorów i 56 mln euro na przywrócenie systemu energetycznego - informuje serwis Suspilne. To komunikat po dzisiejszej rozmowie telefonicznej między Scholzem a prezydentem Zełenskim

21:0829.11.2022

HIMARsy w akcji

20:3429.11.2022

Masowy grób ludzi rozstrzelanych przez Rosjan pod Chersoniem

W pobliżu wsi Pravdino w obwodzie chersońskim odkryto nowy masowy grób ludzi rozstrzelanych przez Rosjan – podał The New York Times

19:0829.11.2022

Zełenski o rozmowie z kanclerzem Scholzem

Rozmawiałem telefonicznie z Kanclerzem Federalnym Olafem Scholzem. Jestem wdzięczny za wsparcie inicjatywy "Grain for Ukraine". Rozmawialiśmy także o realizacji ukraińskiej Formuły Pokoju i współpracy na rzecz ochrony Ukrainy przed rosyjskim terrorem rakietowym.

18:4129.11.2022

Rosjanie zaatakowali miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim rakietami S-300

Rosjanie zaatakowali miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim rakietami S-300. Kilka budynków zostało uszkodzonych - poinformował na Telegramie wiceszef Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko.

18:3229.11.2022

Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia

Najlepszy sposób na zapewnienie trwałego pokoju na Ukrainie to dostarczanie jej uzbrojenia - powiedział we wtorek w Bukareszcie Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Odnosząc się do ewentualnego wejścia Ukrainy do NATO, Stoltenberg zaznaczył, że "Sojusz uznaje aspiracje Ukrainy, ale skupia się obecnie na obronie kraju przed rosyjską agresją".

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że "Rosja nie posiada głosu" w sprawie członkostwa państw w NATO "i ta sama zasada dotyczy również Ukrainy". (PAP)

15:1129.11.2022

Wicepremier Gliński: jeżeli Ukraina się załamie, to pełnoskalowa wojna zagrozi kolejnym krajom

Unia Europejska nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli Ukraina się załamie, to pełnoskalowa wojna zagrozi kolejnym krajom - powiedział we wtorek w Brukseli wicepremier i minister kultury RP Piotr Gliński po zakończeniu posiedzenia Rady UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu.

  • Jeżeli Ukraina się złamie, czy załamie, to przecież Putin dojdzie do granic Unii Europejskiej i ta pełnoskalowa wojna zagrozi kolejnym krajom. Nie do końca widzę pełne uświadomienie sobie tego zagrożenia w Unii Europejskiej po obradach, które dzisiaj miały miejsce - ubolewał wiceszef polskiego rządu. (PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 77

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
28 listopada, 12:18, PI Grembowicz:

Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.

Chodziło o to, że to sami Ukraińcy powinni położyć kres kijowskiej, nazibanderowskiej juncie wspieranej i inspirowanej przez USA/NATO a obecne działania rosyjskich sił alianckich polegające na niszczeniu czułych punktów ukraińskiej infrastruktury energetycznej właśnie mają ich do tego zachęcić.

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
a
ab
. Rosyjscy czołgiści zostawili wiadomość w Chersoniu dla szanownych Ukraińców.

„Szanowni Ukraińcy, zachowujcie się dobrze! Nie zapominajcie, że jesteście na terytorium Imperium Rosyjskiego!

Jesteśmy na urlopie, wkrótce wrócimy.

1. Mebli nie gryźć!

2. Na podłogę nie [wulgaryzm]!

3. Przechodniów nie zaczepiać!

4. W nocy nie szczekać!

5. Drzwi zamykać szczelnie – bo przeciąg!

6. Po powrocie zdecydowanie zalecamy pozostawić porządek i zawiesić w każdym pokoju portret naszego z wami monarchy - W.W. Putina!

PS. Każdego ranka całować flagę i śpiewać rosyjski hymn. Przyjedziemy i sprawdzimy!

Z miłością, rosyjski specnaz czołgowy"
a
ab
Pierwszą rzeczą jaką zrobił nazistowski reżimek z Kijowa po puczu faszystowskim w 2014 roku było odcięcie Krymu od wody – postawili na rzece tamę i już.

Obecnie sami stoją w niekończących się kolejkach po wodę – jaki to słodki widok…No bo jako że to oni a nie Marsjanie na żydowskiego komika głosowali więc czeka ich teraz długa zima i bardzo śmieszna.
G
Gość
23 listopada, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Popieram. Rosjanie to zabójcy cywilizacji. Ten kraj nie powinien istnieć

P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
a
ab
Dmitrij Miedwiediew pisze:

Czasami na wypowiedzi wroga trzeba odpowiedzieć czymś więcej niż tylko dyplomatycznymi czy jakoś alegorycznymi sformułowaniami.

Odpowiadam:

W insektarium w Kijowie hodują różne karaluchy, które nieustannie grożą „zwrotem Krymu”. Cele są jasne: rozweselić oswojone owady i pokazać właścicielowi insektarium, że wciąż potrafią biegać za kawałkiem jedzenia. To prawie jak ulubiony karaluch, Janissary, w sztuce „W biegu” słynnego Kijowanisty Michaiła Bułhakowa.

Chcę więc przypomnieć im niezaprzeczalne fakty:

Kijów jest stolicą starożytnej Rosji.

Kijów jest dużym małym rosyjskim miastem w Imperium Rosyjskim.

I wreszcie, Kijów to po prostu rosyjskie miasto, w którym ludzie zawsze myśleli i mówili po rosyjsku.

Żeby było jasne, co i jak należy zwrócić…
a
ab
Ukraińscy terroryści zaatakowali elektrownię atomową w Zaporożu!!!

największą elektrownię jądrową w Europie”

Bez zgody USA i Anglii tego by nie zrobili

Ukraińcy strzelali do korpusu specjalnego EJ nr 2, w którym przechowywane jest świeże wypalone paliwo jądrowe.

„Wystrzelono 15 pocisków. Wiadomo, że 6 trafiło w basen fontanny chłodzącej reaktor, 2 – w suche składowisko odpadów radioaktywnych.

Nadal nie można określić skutków ostrzału
G
Gość
19 listopada, 13:17, ab:

Były burmistrz Kijowa, ciężko bity po głowie pięściami profesor matematyki Kliczko, staje się jak pedo Joe umysłowo niedorozwinięty. Oznajmił że z 16 pocisków wystrzelonych do stolicy 16 zostało zestrzelonych ale dwa trafiły w obiekty infrastruktury energetycznej.To tylko dowód na to jakie predyspozycje umysłowe mają sługusy żodostwa obsadzane na stanowiskach. Tam była tak silna selekcja negatywna że tylko tacy jak on lub Kaczyński bez podstawówki mieli szansę się na stanowiskach zainstalować.

Co jarasz ?

P
PI Grembowicz
To znowu ci odwiecznie źli Ukraińcy, Amerykanie albo Polacy!

Chyba że to ustawka, ruska ustawka.
Wróć na i.pl Portal i.pl