Spis treści

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Od kiedy?
Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Rozszerzy on uprawnienia do głosowania korespondencyjnego. Polacy będą mogli zagłosować tak w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. Dotyczy to zarówno Polaków mieszkających w kraju, jak i tych za granicami Polski. Jak się okazuje, wyborcy z niepełnosprawnością zagłosują korespondencyjnie już w wyborach samorządowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Warunki głosowania korespondencyjnego. Kiedy projekt wejdzie w życie?
Przed projektem KO, korespondencyjnie mogły głosować osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat. Jak dotąd, głosować korespondencyjne, można było tylko w kraju. Od teraz wyborca będzie musiał zgłosić zamiar wzięcia w wyborach korespondencyjnych komisarzowi wyborczemu, a za granicą – konsulowi. Ma na to czas do 13 dnia przed dniem wyborów. Jeżeli będą to wybory prezydenta albo wójta/burmistrza/prezydenta miasta, zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnej drugiej tury tych wyborów. Poza tym warunki, takie, jakie dotąd obowiązywały.
Skorzystanie z uprawnienia do oddania głosu nie powinno dla nikogo wiązać się z nadmiernymi trudnościami. Umożliwienie wyborcom skorzystania z dogodnej dla nich formy oddania głosu stanowi formę respektowania konstytucyjnego prawa równości wobec prawa — podkreślili autorzy projektu.
Projekt nowelizacji ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Źródło: