- Zakażenia są zależne od naszych zachowań. Przebieg zakażenia jest zależny od tego, jak się przygotowaliśmy, czy się zaszczepiliśmy - mówi prof. Gut. - Musimy zachowywać się tak, jakby wokół czaiło się niebezpieczeństwo, czyli musimy uważać. Utrzymywać dystans, stosować środki ochrony osobistej, myć ręce - przypomina naukowiec.
Prof. Gut podkreśla, że najważniejszym współczynnikiem, który pokazuje, co się dzieje obecnie w pandemii jest odsetek dodatnich wyników. - Jeśli odsetek pozytywnych wyników mieści się w granicach 5-10 proc., to wówczas możemy spoglądać na liczbę osób chorych na COVID-19 - tłumaczy badacz. - Jeśli odsetek pozytywnych wyników testów przekracza 20 proc. to albo część osób nie robi badań albo robi badania, ale w domu i nie zgłasza wyników dodatnich - dodaje.
Wirusolog ocenia, że nie grozi nam raczej paraliż systemu ochrony zdrowia, chyba że z powodu dużej skali zachorowań na COVID-19 wśród personelu medycznego. - Medycy są narażeni na zakażenia z powodu specyfiki swojej pracy, ale jeśli są zaszczepieni to w sytuacji zakażenia organizm od razu podejmuje walkę z wirusem, jest na to przygotowany - wskazuje prof. Gut.
Pytany o to, kiedy skończy się pandemia, wirusolog odpowiada: - Pandemia skończy się wtedy, gdy WHO uzna, że osiągnęliśmy normalność i ogłosi zakończenie pandemii. Bo pandemię się ogłasza administracyjnie.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?