Wybory do Senatu 2023. Jak będą wyglądały? Ilu wybierzemy senatorów? Kandydaci. Wszystko, co musisz wiedzieć przed głosowaniem

Anna Piotrowska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
15 października 2023 roku odbędą się wybory do Senatu. Już teraz dowiedz się, jak będzie wyglądać głosowanie i na co uważać, aby nie oddać nieważnego głosu. Poznaj też kandydatów na senatorów największych partii.

Spis treści

Wybory do Senatu. Na czym polegają? Ilu senatorów wybieramy?

Wybory do Senatu odbywają się w tym samym dniu, co wybory do Sejmu. W tym roku, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, oba głosowania zostały wyznaczone na 15 października. Wybór senatorów różni się jednak od wyboru posłów. Czym?

Przede wszystkim w wyborach do Senatu wyłaniamy 100 senatorów w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych. Każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata w danym okręgu, zaś każda z kandydatur musi być poparta co najmniej 2 tysiącami podpisów wyborców. Ponadto, jedna osoba może kandydować tylko w jednym okręgu wyborczym i nie może jednocześnie ubiegać się o mandat posła.

Kadencja senatora trwa, tak jak kadencja posła, cztery lata.

Trwa głosowanie...

Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?

Jak głosować w wyborach do Senatu?

W wyborach do Senatu możemy zagłosować tylko na jednego kandydata. Aby to zrobić, na karcie wyborczej musimy odszukać nazwisko wybranego kandydata i w kratce zamieszczonej obok (po lewej stronie) postawić znak "x".

Kiedy głos jest nieważny?

Ustawodawca określił sytuacje, które powodują uznanie głosu za nieważny. Są one następujące:

  • Jeżeli na karcie do głosowania nie postawiono znaku "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska któregokolwiek z kandydatów;
  • Jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów;
  • Jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "x" w kratce z lewej strony wyłącznie przy nazwisku kandydata, którego nazwisko zostało skreślone;
  • Jeżeli w sytuacji, gdy zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, nie postawiono znaku "x" w żadnej kratce albo postawiono znaki "x" w obu kratkach.

Kandydaci do Senatu

Wśród kandydatów do Senatu znajdziemy przedstawicieli wszystkich największych partii politycznych.

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło swoich kandydatów we wszystkich stu okręgach wyborczych. O mandat senatora z list tej partii ubiegać będą się m.in. były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, obecny wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, były bramkarz Jan Tomaszewski, były członek Trybunału Stanu i były senator PiS Zbigniew Cichoń, czy Natalia Nitek-Płażyńska.

Koalicja Obywatelska, Lewica i Trzecia Droga zdecydowały się w ramach paktu senackiego wystawić, tak jak w poprzednich wyborach, jedną wspólną listę. Znajdziemy na niej m.in. byłego szefa PO Grzegorza Schetynę, byłego ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, obecną wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, byłego rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, a także obecnego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Konfederacja, jako jedyne ugrupowanie opozycyjne wystawiła do Senatu własnych kandydatów. Znaleźli się wśród nich m.in. były europoseł Mirosław Piotrowski, Krzysztof Jasiński, Krystyna Jarocka, Artur Pietras czy Małgorzata Bieńkowska.

Swoich kandydatów do Senatu zgłosił również komitet wyborczy Polska Jest Jedna. O głosy Polaków powalczą z jego list: Małgorzata Janowska, Bartłomiej Krzych, Dariusz Klich i Robert Biernacki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl