
Słowacy w sobotę pójdą do urn wyborczych, aby przedterminowo wybrać swój nowy rząd i skład parlamentu. W tym kraju, proces liczenia głosów i ich zliczanie należy do Urzędu Statystycznego. Dzień przed wyborami podmiot ten powiadomił, że po raz pierwszy w historii cały obieg dokumentów od lokalnych komisji wyborczych aż do Centralnej Komisji Wyborczej będzie odbywać się drogą elektroniczną. Dotyczy to ponad 6 tysięcy komisji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Słowacja to jeden wielki okręg wyborczy. Jak będzie przebiegać liczenie głosów?
Wybory na Słowacji odbywają się tak, jakby kraj był jednym okręgiem wyborczym. Głosujący otrzymają w lokalach listy kandydatów ze wszystkich partii i ugrupowań startujących w wyborach. W tym głosowaniu będzie ich 25. Większość zdecydowała się na zgłoszenie maksymalnej liczby kandydatów – 150, czyli tylu, ile jest miejsc w parlamencie.
Nowy system obiegu dokumentów sprawi, że po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 22 nieoficjalne wyniki będą znane w godz. 2–4 rano w niedzielę. Podobnie jak w Polsce, tuż po zakończeniu sobotniego głosowania, podane zostaną wyniki wstępne, które będą także oficjalnymi. W trakcie kolejnych godzin sytuacja poszczególnych partii, niewiele się może zmienić.
Nie wiadomo na razie, ilu Słowaków zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne, do którego mają prawo Słowacy, mieszkający na stałe poza granicami kraju i ci, których nie będzie w ojczyźnie w dniu wyborów.
Wybory na Słowacji. Kto ma największe szanse na wygraną?
O zwycięstwo walczą były premier Igor Matović z koalicji Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości oraz Przyjaciele (OLANO a Przatelia), Smer-SSD Roberta Fica oraz Hlas-SD Petra Pellegriniego. Ostatnie sondaże, robione przed ciszą wyborczą, która obowiązuje od czwartku aż do głosowania, nie pozostawiają wątpliwości, że z wyborów zwycięsko wyjdzie Fico. Możliwy triumf Fica, zdaniem obserwatorów, wystawia Słowację na ryzyko zmiany polityki zagranicznej. Od początku agresji Rosji na Ukrainę Słowacja przekazywała pomoc wojskową dla napadniętego kraju. Była pierwszym krajem, który przekazał do Kijowa swoje systemy rakietowej obrony powietrznej S-300 oraz myśliwce MiG-29. Dalszej wojskowej pomocy sprzeciwiają się Fico i jego formacja.
Źródło: