SPIS TREŚCI
Według exit poll FPÖ uzyskała 29,1 proc. głosów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: rządząca dotąd chadecka Austriacka Partia Ludowa z wynikiem 26,2 proc., Socjaldemokratyczna Partia Austrii – 20,4 proc., Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 8,8 proc. i Zieloni – 8,6 proc. Czteroprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: Komunistyczna Partia Austrii (KPÖ) – 2,9 proc. ani Partia Piwa (Bierpartei) – 2,9 proc.
Mimo katastrofalnej w skutkach powodzi, do jakiej doszło przed kilkunastoma dniami, głosowanie odbyło się bez przeszkód.
Lokale wyborcze na terenie całej Austrii były otwarte od 6:00 do 17:00.
Populiści wygrali
Do zdobycia w Radzie Narodowej są 183 mandaty, o które ubiegali się kandydaci z jedenastu zarejestrowanych komitetów wyborczych. Obowiązuje ordynacja proporcjonalna zaś głosy oddaje się na całą partię. Jednocześnie wyborcy mogą oddawać głosy preferencyjne, które zwiększą szanse konkretnego kandydata na zdobycie mandatu.
Według ostatnich przedwyborczych sondaży największe szanse na wejście do parlamentu miało sześć ugrupowań:
Austriacka Partia Wolności (FPÖ) – 27 proc.
Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) – 25 proc.
Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) – 20 proc.
Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 11 proc.
Zieloni (Grüne) – 9 proc.
Partia Piwa (Bierpartei) – 4 proc.
Programy wyborcze
Od początku kampanii wyborczej w sondażach prowadziła opozycyjna FPÖ o silnym profilu antyunijnym. W swoim programie skupiła się na hasłach nacjonalistycznych i antyimigranckich. Z kolei rządząca obecnie chadecka Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) przekonywała, że wraz z kanclerzem Karlem Nehammerem była w stanie stawić czoło licznym kryzysom, a także rosnącej inflacji, i obiecywała kontynuowanie dotychczasowej polityki.
Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) kładła nacisk na kwestie społeczne, takie jak walka z drożyzną, zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych oraz równouprawnienie kobiet i mniejszości seksualnych. Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) podkreślała swoje przywiązanie do idei integracji europejskiej i federalnego modelu UE. Wchodzący w skład ustępującego rządu Zieloni skupili się na tematach związanych z klimatem i ochroną środowiska. Partia Piwa (Bierpartei) chciała reformy służby zdrowia, reformy emerytalnej oraz nasilenia walki z przestępczością.
źr. PAP
