SPIS TREŚCI
Nazwisko zwolnionego będzie znane, gdy będzie on już w Rosji - tak odpowiedział Pieskow na pytania dziennikarzy, czy chodzi o Aleksandra Winnika. Taką informację podał wcześniej „Wall Street Journal”.
Kim jest Winnik i za co siedzi
Winnik był w latach 2011-2017 jednym z szefów rosyjskiej giełdy kryptowalut BTC-e. Został zatrzymany w Grecji w 2017 roku i wydany Stanom Zjednoczonym, które ścigały Rosjanina pod zarzutem wyprania 4 miliardów dolarów przy użyciu bitcoinów. Postawiono mu też zarzuty ułatwiania wymuszeń, kradzieży tożsamości i handlu narkotykami. W maju 2024 r. Winnik przyznał się do winy: udziału w spisku mającego na celu pranie brudnych pieniędzy. Nie został jeszcze skazany; sprawa jest w toku w sądzie.
Rosyjski wywiad dba o swoich
Dlaczego Rosji zależy na jego uwolnieniu? Wiele wskazuje na to, że Winnik pracował dla służb. W 2020 r. londyńska firma Elliptic zajmująca się analizą kryptowalut twierdziła, że BTC-e mogła być wykorzystywana przez Fancy Bear (APT28), znaną grupę hakerów związanych z wywiadem wojskowym Rosji (GRU) podczas cyberataków w trakcie kampanii prezydenckiej w USA (2017). Aktywa BTC-e zostały ostatecznie przejęte przez Konstantina Małofiejewa, skrajnie nacjonalistycznego oligarchy powiązanego z FSB.
Kim jest Fogel i za co siedział
Amerykański nauczyciel i były pracownik ambasady USA w Rosji Marc Fogel został zwolniony z rosyjskiego aresztu we wtorek. Wrócił już do Stanów Zjednoczonych. Według strony amerykańskiej Fogel został zwolniony w ramach wymiany, ale nie sprecyzowano, za kogo dokładnie został wymieniony.
W 2022 r. rosyjski sąd skazał Fogela na 14 lat kolonii w sprawie przemytu narkotyków. Amerykanin mówił, że nie był świadomy rosyjskiego zakazu stosowania medycznej marihuany.

źr. Radio Swoboda, Wall Street Journal