- Olśnienie wynika zawsze z rozmów z księdzem Bartłomiejem Kotem. Po naszych dyskusjach nie dało się w tym roku pominąć wydarzeń na granicy i tematu uchodźstwa - mówi autorka szopki Marianna Lisiecka-Syska, na co dzień scenografka związana z kolektywem In Between. - W naszej analizie doszliśmy do wniosku, ze święta rodzina także była rodziną uchodźczą - zauważa.
Ze względu na tę analizę twórcom szopki przyświecała myśl o szeroko pojętej bezdomności. - Chodzi nie tylko o tę fizyczną czy lokalną bezdomność - zaznacza pani Marianna i wyjaśnia. - Mowa tu także o bezdomności duchowej, braku akceptacji i swojego miejsca w społeczeństwie.
W kościele św. Macieja przed świętami zorganizowano więc zbiórkę dla osób dotkniętych bezdomnością właśnie. Dary trafiły do schroniska im. św. Brata Alberta. - Odzież zimowa, koce i ręczniki. W zbieraniu pomagała nam parafia Matki Bożej Bolesnej - mówi ksiądz Mirosław Maliński, rektor i duszpasterz akademicki. - Aktualnie w szopce pozostało kilka symbolicznych, zbiórkowych rzeczy, których jeszcze nie odwieźliśmy - wyjaśnia, odnosząc się do poskładanych ubrań, które leżą wokół.
- Przyjmując ten projekt chcieliśmy uświadomić sobie i innym, że początek życia Chrystusa jest bardzo dramatyczny. Że pierwsze lata jego życia przeżył właśnie jako uchodźca. Wówczas nie było organizacji pomocowych. Takie życie było upokarzające - mówi ksiądz Maliński. - Jak się ściągnie lukier ze świętej rodziny to pozostaje gorycz - kwituje.
Szopka w kościele św. Macieja jest bardzo aktualna, bo zwraca uwagę na to co dzieje się dziś na świecie. - Pierwszą reakcją wiernych była... pomoc - wspomina pani Marianna. - Ludzie wspomogli bezdomnych przynosząc odzież w takiej ilości, że nawet nie spodziewaliśmy się takiego zaangażowania - dodaje.
Ale szopka porusza także trudne, czasem niewygodne społecznie tematy. - Nie spotkałam się jednak z negatywnymi komentarzami - mówi pani Marianna. - Raczej ludzie twierdzą, że szopka odkryła przed nimi nowy wymiar. Wymiar, w którym historia świętej rodziny przyjmuje bardzo ludzkie, bliskie nam i aktualne względem wydarzeń na granicy oblicze.
Wymowna szopka w kościele św. Macieja we Wrocławiu. Postaci ...
- Tak wzrosną ceny papierosów, wódki i piwa w 2022 roku. Wyliczenia po podwyżce akcyzy
- Podwyżki opłat i cen w 2022 r. Nie tylko prąd i gaz. Co zdrożeje i o ile?
- Pałac w Bożkowie na sprzedaż. Ta perła architektury może być twoja za... 6,7 mln zł
- Wyjazd z parkingu to wyzwanie. Ten kierowca wysiadł z auta kilkadziesiąt razy! [FILM]
- Te meble wkrótce będą warte majątek. Teraz możesz mieć je za darmo! [ZDJĘCIA]
- Tak wrocławianie powitali Nowy Rok w Rynku [MNÓSTWO ZDJĘĆ]
- Nowe torowisko na ul. Kosmonautów. Kiedy pojadą nim tramwaje? [ZDJĘCIA]
- Od 1 stycznia komunikacją miejską za darmo! Kto może jeździć MPK bez biletu?
- Od 1 stycznia: albo karta rowerowa, albo nawet 1500 złotych mandatu
- Porno w tramwaju. Motorniczy może stracić pracę
- To nas czeka w 2022 r. Zobaczcie, co z kart wyczytała wróżka Vanessa
- Dworzec Główny we Wrocławiu. Na ziemi i pod ziemią (ZAGADKI, TAJEMNICE, SEKRETY)
