XI Zjazd Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim. Jak organizatorzy dbają o polską rodzinę?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Od piątku do niedzieli w Grodzisku Mazowieckim odbywa się XI Zjazd Dużych Rodzin. W wydarzeniu biorą udział przede wszystkim rodziny wielodzietne, ale celem jest wspieranie wszystkich polskich rodzin i dbanie o polityką społeczną. Czym charakteryzuje się Związek Dużych Rodzin Trzy Plus i jak działa dla Polaków? Szczegóły w rozmowie z portalem i.pl zdradziła Judyta Kruk.

XI Zjazd Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim

W dniach 16-18 czerwca, to jest od piątku do niedzieli, w Grodzisku Mazowieckim odbywa się XI Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.

Wydarzenia odbywają się w celu promocji i świętowania rodziny. Na miejscu przez trzy dni trwają liczne zabawy, wydarzenia kulturalne oraz liczne prelekcje, zwracające uwagę na istotne aspekty polityki społecznej i rodzinnej.

Wydarzenie co roku odbywa się w innej części Polski, ale w tym roku postanowiono wrócić do Grodziska Mazowieckiego, gdzie miała miejsce pierwsza edycja wydarzenia. Tegorocznym hasłem jest natomiast "Rodzina tworzy dobry klimat".

Rodzina tworzy tożsamość społeczeństwa

O założeniach tej szlachetnej akcji, mającej na celu zwrócić uwagę na pozytyw posiadania rodzin wielodzietnych, portal i.pl porozmawiał z Judytą Kruk. Rzecznik prasowa Związku Dużych Rodzin Trzy Plus zaznaczyła, że celem powrotu do miejsca, w którym wszystko się zaczęło, jest zrobienie swego rodzaju podsumowania.

- Teraz wracamy i przyglądamy się, jak wiele zmieniło się w społeczeństwie, i jak zmieniła się perspektywa rodzin, ale też jak wiele rzeczy wciąż wymaga usprawnienia i zauważenia. Hasło jest nieprzypadkowe. Poruszamy tematykę, jak ważnym kapitałem społecznym jest rodzina, tworząc klimat i rzeczywistość, ale też klimat w rozumieniu odpowiedzialności ekologicznej za środowisko oraz budowanie relacji. To, jaki jest klimat w każdej rodzinie, tworzy tożsamość naszego społeczeństwa - powiedziała.

Jak objaśniła Judyta Kruk, związek i pomysł na cykliczne spotkania powstał w wyniku potrzeby wzajemnego wzmocnienia dużych rodzin.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

- Te rodziny zebrały się w 2007 roku i stwierdziły, że nie są tylko tak stereotypowe, jak były postrzegane, ale wnoszą też duży wkład w życie społeczne. Do dziś stowarzyszenie dba o wizerunek dużych rodzin, przedstawiając realny wkład i podkreślając pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce, inicjując działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania dużych rodzin. My, jako duża rodzina, potrzebujemy też specyficznego dostrzegania naszych potrzeb, co zresztą będziemy na tym zjeździe podkreślać, będziemy przedstawiali nasze priorytety, jak można traktować politykę społeczną i rodzinną w sposób systemowy, jakie wyzwania stoją przed rodzinami. Nasze priorytety przedstawimy na panelu społeczno-ekonomicznym administracji rządowej, przedstawicielom samorządów, tak żeby budować i wspierać polskie rodziny i duże rodziny. Naszą misją jest wspieranie rodzin, szczególnie dużych, ale każda z nas miała kiedyś jedno dziecko, później dwoje, troje... Jesteśmy adekwatnym środowiskiem do przedstawienia rodzin w Polsce - opowiedziała rzeczniczka.

Program XI Zjazdu Dużych Rodzin

W tegorocznym wydarzeniu udział weźmie około 200 rodzin wielodzietnych, czyli około, a nawet ponad tysiąc osób. Jak zaznaczyła Judyta Kruk, Związek dba o to, by co roku pojawiały się na zjazdach nowe rodziny, chcące włączyć się w tę wspólnotę.

Pomaga temu fakt, że w harmonogramie zaplanowano wiele atrakcji dla młodszych i starszych, które są całkowicie darmowe. Są to swego rodzaju "wakacje" spędzone w konkretnym klimacie, a fakt, że eventy w ramach wydarzenia odbywają się w całym mieście, często z otwartym wstępem, sprawia, że zaangażować mogą się również osoby postronne.

W tym roku wszystko rozpocznie się od panelu influencerskiego, który wystartuje w piątek o 16:30 i będzie również transmitowany w przestrzeni internetowej. Wieczorem natomiast nastąpi tradycyjna, wielka integracja.

Sobota jest znacznie bardziej aktywna i toczy się wokół ważnych debat społecznych. Od rana będzie to panel ekonomiczny w grodziskiej Mediatece, gdzie pojawi się m.in. Barbara Socha - wiceminister rodziny i polityki społecznej. Następny panel będzie poświęcony hasłu przewodniemu i zostanie skupiony wokół ochrony środowiska, a po wydarzeniu kilka rodzin uczestniczyć będzie w sadzeniu drzew w parku w Grodzisku Mazowieckim. W trakcie debat natomiast oddzielne atrakcje przygotowano dla najmłodszych. Wieczorem z kolei odbędzie się koncert dla uczestników i mieszkańców miasta.

Niedziela jest przeznaczona na czas dla rodziny. Chętni będą również mogli wziąć udział w mszy świętej.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
biskup H.
ZJAZD RODZIN POD WEZWANIEM DLUGIEJ FUJARY:

OBY TAK DALEJ.
H
Hans von Schwinke
czy kaczan to Idiota?

TAK.
Wróć na i.pl Portal i.pl