Zachód odpowiada na zagrożenie Rosji na Atlantyku. Morski sojusz i lodołamacze

Grzegorz Kuczyński
Wideo
od 7 lat
Kanada, Niemcy i Norwegia podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Z kolei USA, Finlandia i Kanada zacieśniają współpracę przy budowie lodołamaczy. Co łączy te dwie inicjatywy, ogłoszone akurat na marginesie szczytu NATO? Przeciwstawienie się rosyjskiemu zagrożeniu na północnym Atlantyku.

Ministrowie obrony Kanady, Niemiec i Norwegii podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia morskiego sojuszu obronnego. Trzy kraje rozważą możliwości zacieśnienia współpracy na północnym Atlantyku - przekazał szef kanadyjskiego resortu obrony Bill Blair.

Trójprzymierze na Atlantyku

W czerwcu Blair potwierdził w wypowiedziach dla mediów, że trwają rozmowy w sprawie utworzenia nowego sojuszu obronnego w Arktyce oraz że biorą w nich udział Kanada, Niemcy i Norwegia. Minister zwrócił wówczas uwagę na list o współpracy w sprawie zamówień dla wojska; list dotyczył okrętów podwodnych, które stanowią dziedzinę współpracy Niemiec i Norwegii.

Niemiecka agencja dpa, relacjonując w maju spotkanie Blaira i Pistoriusa, napisała, że niemiecki minister zaprosił Kanadę do uczestniczenia w porozumieniu Niemiec z Norwegią w sprawie ochrony infrastruktury na obszarach arktycznych. - Rozpocznijmy trójstronne morskie porozumienie strategiczne, które skoncentruje się na zabezpieczeniu morskich linii komunikacyjnych przez północny Atlantyk i Arktykę - powiedział Pistorius.

W opublikowanej w kwietniu nowej strategii obronnej rząd Kanady podkreślił, że „obrona w Arktyce będzie bardziej istotna niż kiedykolwiek”. Wskazano na wzmacnianie przez Rosję obecności wojskowej na północy, co stwarza wyzwanie dla NATO, ponieważ północna część Kanady stanowi zachodnią i północną flankę Sojuszu.

Lodołamacze z Finlandii

Z tym samym problemem wiąże się współpraca trzech państw NATO przy budowie najnowocześniejszych lodołamaczy. Oświadczenie wydali prezydenci USA i Finlandii oraz premier Kanady Justina Trudeau. Celem trójstronnej współpracy w ramach ICE Pact (Icebreaker Collaboration Effort) jest także zapewnienie by regiony polarne oraz arktyczne były „obszarami pokojowymi, opartymi na współpracy i dobrze prosperującymi” - napisano w komunikacie opublikowanym w kuluarach szczytu NATO w Waszyngtonie.

Fińskie stocznie są największym dostawcą lodołamaczy na świecie. Około 60 proc. z eksploatowanych obecnie jednostek powstało w Helsinkach, a 80 proc. z nich zaprojektowano w Finlandii. Pod koniec 2023 roku kanadyjska spółka Davie Shipbuilding wykupiła aktywa Helsinki Shipyard, wcześniej będącej w rękach rosyjskich właścicieli. Helsińska stocznia, powstała w 1865 roku, specjalizuje się w budowie lodołamaczy, zaś kanadyjska firma oprócz budowy statków operujących w strefie arktycznej, ma także doświadczenie w konserwacji okrętów wojennych oraz promów.

źr. PAP

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Nareszcie

W końcu

Mocno!

Zdecydowanie!

Tylko tak trzeba z homo sovieticusem - Rosją Rosjanami i tow. Putinem z KGB FSB GRU NKWD ZSRR tow. Stalina...

Real Life and Politik of War
G
Gadzie pisowki
11 lipca, 22:51, Bartek:

Dokładnie widać, kto kogo osacza.

Wystarczy prześledzić na mapach zmiany w obszarach NATO oraz Rosji.

Dokładnie też widać, jaki kraj z wojny zrobił sobie całkiem niezłe źródło utrzymania.

Myślący wciągnie wnioski. A głupi nie.

I tyle...

Putinowski smi.eciu. to ruskie latają koło granic sąsiadów. To ruskie instalują swoje okręty nuklearne na granicach USA.

To ruskie onuce napadły na Ukrainę i mordują niewinnych cywilów.

M
Mencen
"MENTZEN GRILLUJE #31: Tusk świętuje z Putinem"

https://www.youtube.com/watch?v=CICnoP2BC_8
T
Tadeusz
Straszne,jesteśmy już skazani na wojnę. Przerażające.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl