"Zamach na media publiczne". Czarnek: Przepisy prawa zostały radykalnie złamane

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 12 lat
Panowie od Sienkiewicza i Tuska próbują przeprowadzić zamach na wolne media publiczne, pomijając drogę ustawodawczą po to, żeby ominąć też prezydenta RP – podkreślił w piątek były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek: Przepisy prawa zostały radykalnie złamane

Do działań rządu Donalda Tuska w sprawie mediów publicznych były szef MEiN odniósł się w porannej audycji RMF FM. Przemysław Czarnek podkreślił, że uchwała, którą nowy minister kultury uzasadnia swoje działania, nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Tego rodzaju zmiany - przypomniał - przeprowadza się za pomocą ustawy.

– W ten sposób pomijają oni jakiekolwiek podstawy prawne, a zatem działają nieskutecznie prawnie i dlatego pewnie boją się tego, co się będzie działo w KRS-ie, kiedy wniosek o rejestrację tych ich niezgodnych z prawem zmian tam trafi – powiedział polityk PiS.

Według Czarnka, osoby zwolnione z Telewizji Polskiej mogą teraz odwoływać się do sądu i będą wygrywać procesy.

Poseł zwrócił też uwagę na różnicę pomiędzy tym, jak po przejęciu władzy postępowało Prawo i Sprawiedliwość, a jak nowa koalicja. – My nie wyrzucaliśmy ludzi masowo z godziny na godzinę. Nie wyłączaliśmy sygnału telewizji. My przejmowaliśmy władze w sposób demokratyczny – wskazał.

Pytany, kto obecnie rzeczywiście kieruje mediami publicznymi Czarnek odparł: "Przepisy prawa zostały radykalnie złamane jeśli chodzi o sposób zmiany władzy w Polskiej Agencji Prasowej, podobnie, jak w Telewizji Polskiej. Władzę sprawuje tam (w PAP – przyp. red.) prezes Surmacz, on jest prawowitym prezesem zarządu".

– W Telewizji Polskiej trudno powiedzieć, kto teraz sprawuje władzę. Jest potężny chaos, przejęcie władzy jest niezgodne z prawem. W KRS zmiany nie zostały odnotowane – dodał.

Nowy rząd przejmuje media publiczne. Na podstawie uchwały

W środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nowy szef tego resortu Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał też nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy spółek. W opublikowanym komunikacie "konieczność tego rodzaju działań" uzasadniono przyjętą we wtorek przez Sejm uchwałą "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych, oraz Polskiej Agencji Prasowej". Po decyzji tej w siedzibach TVP, Polskiego Radia i PAP pojawili się nominaci Sienkiewicza.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl