FLESZ - Maseczki z ceną urzędową?
Badanie przeprowadzili naukowcy z z De Montfort University Leicester w Wielkiej Brytanii. Polegało ono na obserwacji kropel wirusa dodanych do tkanin. Następnie naukowcy monitorowali stabilność wirusa na każdym materiale przez 72 godziny.
Z obserwacji naukowców wynika, że najgorzej wypadł poliester. Okazało się, że koronawirus był po trzech dniach nadal na nim obecny i zachował zdolność do przenoszenia się.
O wiele lepiej wypadła bawełna, na której wirus utrzymał się 24 godziny. Najlepszym materiałem okazał się jednak polibawełna (połączenie poliestru z bawełną), na której koronawirus przeżył zaledwie 6 godzin.
Wybór tych trzech tkanin do testów był podyktowany faktem iż, to właśnie te trzy materiały są najczęściej używanymi w służbie zdrowia.
Dlatego też naukowcy alarmują, by wszystkie ubrania używane przez lekarzy, pielęgniarki i personel w szpitalach były prane na miejscu. W toku badania sprawdzono także w jakiej temperaturze należy wyprać ubrania, by pozbyć się koronawirusa z ubrań. Wyniki pokazują, że aby wirus całkowicie zniknął należy zastosować detergent i temperaturę wyższą niż 67 st. Celsjusza. Klasyczne ustawienie pralki na 60 stopni nie dezaktywowało całkowicie patogenu.
