Zastąpił prezydenta Iranu, który zginął w katastrofie helikoptera. Na 50 dni

Grzegorz Kuczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwszy wiceprezydent Iranu Mohammad Mochber został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Islamskiej Republiki po śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego w katastrofie helikoptera na północnym zachodzie kraju.

68-letni Mochber pozostawał w cieniu w porównaniu z innymi politykami irańskiej szyickiej teokracji. Śmierć Raisiego zgodnie z konstytucją wystawiła Mochbera na widok publiczny. Oczekuje się, że będzie on pełnił funkcję prezydenta przez około 50 dni przed wyborami prezydenckimi w Iranie.

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił nominację Mochbera w wiadomości kondolencyjnej, którą podzielił się w związku ze śmiercią Raisiego w katastrofie.

Zaufany człowiek reżimu

Mochber zajmował znaczące stanowiska w strukturze władzy kraju, zwłaszcza w boniadach, czyli fundacjach charytatywnych. Grupy te były zasilane darowiznami lub aktywami przejętymi po rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 r., Szczególnie tymi, które wcześniej były związane z irańskim szachem lub osobami z jego rządu.

Mochber nadzorował boniad, czyli fundusz charytatywny w Iranie, znany jako Execution of Imam Khomeini's Order (EIKO), odnoszący się do zmarłego Najwyższego Przywódcy ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego. Amerykańskie Ministerstwo Skarbu stwierdziło, że organizacja nadzorowała miliardy dolarów w aktywach jako „biznesowy moloch pod bezpośrednim nadzorem Najwyższego Przywódcy Alego Chamenei, który ma udziały w prawie każdym sektorze irańskiej gospodarki, w tym w energetyce, telekomunikacji i usługach finansowych”.

„EIKO systematycznie narusza prawa dysydentów, konfiskując ziemię i własność przeciwników reżimu, w tym przeciwników politycznych, mniejszości religijnych i wygnanych Irańczyków” - oznajmił Departament Skarbu w 2021 r., nakładając sankcje na Mochbera. Unia Europejska wraz z innymi krajami nałożyła sankcje na Mochbera w związku z obawami dotyczącymi irańskiego programu nuklearnego.

Korupcja w tle?

Mochber pracował wcześniej w bankowości i telekomunikacji. Pracował również w Fundacji Mostazafan, innym boniadzie, który jest dużym konglomeratem zarządzającym megaprojektami i przedsiębiorstwami w kraju. Będąc tam, został uwikłany w zaciekły spór prawny między dostawcami usług telefonii komórkowej Turkcell i południowoafrykańskim MTN o potencjalne wejście na rynek irański. MTN ostatecznie wszedł do Iranu. Turkcell twierdził, że Mochber szukał pomocy MTN w zabezpieczeniu „pewnego sprzętu obronnego” w zamian za potencjalną współpracę z MTN w przeciwieństwie do Turkcell.

Mochber jest od 2022 r. członkiem irańskiej Rady Eksperckiej, która doradza najwyższemu przywódcy, a także rozstrzyga spory między parlamentem a Radą Strażników, irańskim organem nadzoru konstytucyjnego, który nadzoruje również wybory w kraju. Mochber urodził się 1 września 1955 r. w Dezful w południowo-zachodniej prowincji Chuzestan w rodzinie duchownych. Służył jako oficer w korpusie medycznym Gwardii Rewolucyjnej podczas wojny irańsko-irackiej w 1980 roku.

źr. VOA News

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl