Zaufanie do premiera wzrasta. Społeczeństwo coraz lepiej odbiera szefa rządu

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Według badania CBOS zaufanie Polaków dla premiera Mateusza Morawieckiego wzrosło
Według badania CBOS zaufanie Polaków dla premiera Mateusza Morawieckiego wzrosło Fot: Albert Zawada / PAP
Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) podkreśla, że społeczny odbiór premiera znacząco się poprawił. Udział zadowolonych z faktu, że na czele Rady Ministrów stoi Mateusz Morawiecki, wynosi 39 proc. i jest o 6 punktów procentowych wyższy niż przed miesiącem. O tyle samo zmalał odsetek niezadowolonych z osoby premiera – sięga on obecnie 49 proc.

Największe zaufanie od ponad pół roku

"Od ponad pół roku gabinet Mateusza Morawieckiego nie miał tak dobrego odbioru wyników swojej działalności jak w lutym. Dodatkowo odsetek osób podzielających opinię, że polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej, był ostatnio porównywalnie wysoki latem 2021 roku (39 proc. w lipcu i 35 proc. w sierpniu 2021 roku wobec 36 proc. aktualnie). Społeczny odbiór premiera również znacząco się poprawił – zarówno w stosunku do ubiegłego miesiąca, jak i w dłuższej perspektywie" - podsumowuje CBOS.

W ciągu ostatniego pół roku niezadowolenie z szefa rządu wyrażała ponad połowa Polaków - zaznaczono.

Andrzej Duda darzony największym zaufaniem

W lutym liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 56 proc. badanych (o 2 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 32 proc. respondentów (spadek o 3 punkty proc.).

Drugie miejsca zajmuje, po awansie z czwartej pozycji, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu w lutym ufa 42 proc. (wzrost o 5 pkt. proc.), a 29 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 5 pkt. Proc.).

Jak wyglądało badanie?

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 19 lutego 2023 roku na próbie liczącej 982 osoby (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Premier Morawiecki w Kijowie

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl