Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego. Umowa ramowa na dostawy Bojowych Wozów Piechoty BORSUK została zawarta

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
We wtorek 28 lutego wczesnym popołudniem w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawę blisko 1400 nowych pojazdów dla wojska, w tym blisko 1000 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz pojazdy towarzyszące oparte na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej.

„Czas BWP-1 minął, nadeszła era BWP Borsuk”

Nowe pojazdy mają zastąpić skonstruowane w ZSRR wozy BWP-1. Pierwsze cztery Borsuki mają zostać dostarczone w tym roku. Oprócz Borsuków w wariancie bojowym umowa przewiduje zamówienia na wozy rozpoznania, dowodzenia, ewakuacji medycznej, zabezpieczenia technicznego i rozpoznania skażeń.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że to jeden z wielu projektów powierzanych HSW - odbiorcą uzbrojenia ze Stalowej Woli są także siły zbrojne Ukrainy.

Szef MON poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła kierowany do tej spółki projekt cięższego niż Borsuk wozu wykorzystującego podwozie samobieżnej armatohaubicy Krab i bezzałogową wieżę ZSSW-30, zastosowaną w Borsuku. Pierwsze cztery Borsuki ma otrzymać w tym roku 16. Dywizja Zmechanizowana, której jednostki są rozlokowane w północno-wschodniej Polsce. Cięższy wóz ma trafić do 18. Dywizji Zmechanizowanej, która będzie uzbrojona w czołgi Abrams.

Liczę na to, że w bardzo krótkim czasie Wojsko Polskie zostanie wyposażone w nowe bojowe wozy piechoty - powiedział minister obrony narodowej.

"Czas bojowego wozu piechoty, który dotychczas jest wykorzystywany w Wojsku Polskim, minął, teraz nadeszła era BWP Borsuk" – dodał minister Błaszczak.

Premier: dotrzymujemy słowa

Polska szybko inwestuje w zbrojenia – Niemiecki dziennik "Die Welt" pisał niedawno, że w jego ocenie polskie inwestycje w obronność "stawiają w cieniu" pozostałych europejskich sojuszników. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zapowiadał, że rok 2023 „to kolejne dostawy sprzętu, nowe kontrakty, intensywne szkolenie jednostek i budowanie nowych struktur wojskowych”.

Dotrzymujemy słowa. Dziś Wicepremier Mariusz Błaszczak w Hucie Stalowa Wola ogłosi zamówienie ponad 1 000 sztuk wozów bojowych Borsuk. Gwarantujemy Polakom bezpieczeństwo - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Według dziennika inwestycje polskiego rządu w zbrojenia "stawiają w cieniu" pozostałych europejskich sojuszników. Chodzi o m.in. o zakup ponad tysiąca czołgów w USA i Korei Południowej, o zakup myśliwców F-35 oraz setek wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych czy armatohaubic. Teraz dochodzi zamówienie na m.in. Bojowe Wozy Piehoty BORSUK.

BWP BORSUK. Dane taktyczno-techniczne

Bojowy Wóz Piechoty (BWP) BORSUK oparty jest na uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej. Wyposażono go w zdalnie sterowany system wieżowy. Załoga pojazdu składa się z 3 żołnierzy: dowódcy, operatora uzbrojenia oraz kierowcy.

Wóz jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony. Posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. BWP BORSUK będzie bardzo skuteczne współdziałał z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą na wyposażenie m.in. 16. Dywizji Zmechanizowanej.

BWP BORSUK charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym, niczym amfibia, przeszkód wodnych i może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa pojazdu w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Bardzo ważnym elementem BWP BORSUK jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Huta Stalowa Wola S.A. (HSW) to jeden z największych i najważniejszych zakładów polskiego przemysłu zbrojeniowego; wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Armatohaubice K9 w akcji. Tak wyglądało pierwsze strzelanie

źródło: gov.pl/PAP

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl