Zbigniew Ziobro przesłuchany w prokuraturze
O sprawie poinformował portal Onet.pl.
„Prokuratura Okręgowa w Sieradzu została wyznaczona do prowadzenia postępowania w sprawie okoliczności przebiegu czynności przeszukań w miejscu zamieszkania małżonków Ziobro. W sprawie małżonkowie mają status pokrzywdzonych. Zbigniew Ziobro został przesłuchany w charakterze świadka we wskazanej sprawie w dniu 15 października 2024 roku” – odpowiedziała na pytania portalu rzecznik prasowa prokuratury okręgowej w Sieradzu prok. Jolanta Szkilnik.
Były minister nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa
Dzień wcześniej, 14 października, Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, mimo że został na nie skutecznie wezwany. Tego samego dnia rano opublikował w serwisie X wpis, pokazujący drastyczne zdjęcia i nagrania z przebiegu swojej choroby. We wpisie m.in. zarzucił premierowi Donaldowi Tuskowi, że to przez niego musiał ujawnić swoją chorobę nowotworową.
Jest kolejny termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry
Członkowie komisji przegłosowali wniosek o nałożenie kary na Zbigniewa Ziobrę. Kolejny termin przesłuchania wyznaczony został na 4 listopada. Były minister sprawiedliwości był wcześniej dwukrotnie wzywany, by zeznawać przed komisją śledczą ds. Pegasusa, usprawiedliwiał wówczas swoją nieobecność na przesłuchaniu przekazując zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego.
Wcześniej komisja śledcza uzyskała opinię biegłego lekarza, który stwierdził, że Zbigniewa Ziobrę można przesłuchać. Sam były minister tłumaczył wtedy, że żaden biegły z nim nie rozmawiał oraz go nie badał.
Komisja śledcza ds. Pegasusa
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.