Przesłuchanie Ziobry 14 października. Kluczowa opinia biegłego
Wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Pegasusa, poseł Lewicy Tomasz Trela pytany przez i.pl o termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry przez komisję odpowiedział, że jest to 14 października o godz. 10:00 w gmachu Sejmu.
– Mamy już opinię biegłego sądowego, która jest jednoznaczna – Ziobro może być wezwany, Ziobro może być przesłuchany. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się zjawił. Wzywamy go z dostatecznym wyprzedzeniem. Dzisiaj jest komunikacja publiczna, jest też wysłane zawiadomienie o terminie – powiedział.
Dodał, że „Ziobro ma trochę czasu, żeby się przygotować i poukładać sobie w głowie, co chce komisji powiedzieć, i jak będzie odpowiadał na pytania”.
Trela: Nie ma podstaw, żeby podważać opinię biegłego
Na uwagę, że Zbigniew Ziobro twierdzi, że żaden biegły z nim nie rozmawiał, a tym bardziej go nie badał, Tomasz Trela odpowiedział, że „to już jest sprawa biegłego”. – Ja nie jestem lekarzem, żeby decydować, w jaki sposób wydaje się taką opinię. Mogę tylko powiedzieć, że opinia jest bardzo precyzyjna i zakłada różne informacje o stanie zdrowia Ziobry. Mam informację, że biegły zasięgał w różnych placówkach medycznych opinii na temat jego zdrowia i badał dokumentację chorobową, tym bardziej, że – z tego, co wszyscy wiemy – to nie jest katar, ani grypa, że trzeba zbadać tu i teraz, tylko to jest choroba onkologiczna – dodał.
Podkreślił, że nie ma podstaw, żeby podważać opinię biegłego.
Dlaczego komisji zależy na przesłuchaniu Ziobry?
Tomasz Trela pytany o to, dlaczego komisji ds. Pegasusa tak bardzo zależy na przesłuchaniu Zbigniewa Ziobry, wyjaśnił, że były minister sprawiedliwości „niejako domyka klamrą etap zakupowy Pegasusa podczas pracy komisji”.
– Bardzo dużo świadków mówiło, że oni wykonywali tylko polecenia, że tak naprawdę te polecenia przychodziły z góry. Jest takie jedno pismo, które Ernest Bejda – ówczesny szef CBA – kieruje do ministra Ziobry i tam jest takie sformułowanie „w nawiązaniu do wcześniejszych ustaleń proszę o przekazanie 25 mln zł na zakup Pegasusa”. Nikt nie był w stanie odpowiedzieć, z kim te ustalenia były. Podejrzewam, że Ziobro będzie wiedział, z kim co ustalał, czy było to omawiane w gronie np. Kaczyński, Morawiecki, Ziobro, czy w jakimś innym. Mamy zdecydowanie więcej dokumentacji zeznań świadków, żeby Ziobrę odpytać, kto w ogóle wymyślił to, żeby Fundusz Sprawiedliwości przekazał pieniądze na zakup Pegasusa – tłumaczył.
Jeśli były minister nie stawi się na przesłuchaniu, to może zostać na nie doprowadzony
Poseł Lewicy pytany zaś o to, co będzie, jeśli Zbigniew Ziobro przedstawi kolejne zwolnienie lekarskie, odpowiedział, że komisja będzie go wzywać do skutku. – Kodeks postępowania karnego mówi bardzo wyraźnie, że jeżeli ktoś uporczywie unika stawiennictwa przed komisją, to może być na tę komisję doprowadzony. Zapowiadam, że jeżeli pan Zbigniew Ziobro będzie próbował stosować jakie sztuczki, to będzie doprowadzony na przesłuchanie – mówił.
Podkreślił, że „biegły w opinii wskazuje że Ziobro mógł zeznawać już kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy wcześniej, bo jego stan zdrowia jest inny – już zdecydowanie lepszy niż na początku choroby”. – Więc myślę, że ten argument który jest suflowany opinii publicznej od wielu miesięcy, że stan zdrowia jest taki, że nie pozwala na przesłuchanie, nie jest prawdziwy. Prawdziwa jest aktywność Ziobry zwłaszcza w mediach społecznościowych, co znaczy, że wraca do sił – ocenił.
Zbigniew Ziobro był już wzywany, by zeznawać przed komisją, jednak usprawiedliwiał wówczas swoją nieobecność na przesłuchaniu. Były minister sprawiedliwości zmaga się z chorobą nowotworową i skutecznie usprawiedliwił swą nieobecność, przekazując wtedy zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego.
Komisja śledcza ds. Pegasusa
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: b. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, b. wiceszefa MS Michała Wosia, b. dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości.
Pegasus to system, który został stworzony przez izraelską firmę NSO Group do walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo oraz kamer i mikrofonów.