Zełenski o Kramatorsku: Po co im ta wojna? Skąd to okrucieństwo?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Podczas przemówienia przed parlamentem Finlandii prezydent Ukrainy nawiązał do wydarzeń w Kramatorsku
Podczas przemówienia przed parlamentem Finlandii prezydent Ukrainy nawiązał do wydarzeń w Kramatorsku SERGEI SUPINSKY/AFP/East News
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek parlamentowi Finlandii, że do powstrzymania rosyjskiej agresji potrzebny jest "koktajl sankcyjny, który zostanie zapamiętany tak jak koktajle Mołotowa". Nawiązał również do tragicznych wydarzeń w Kramatorsku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek przed parlamentem w Finlandii, że w wyniku ataku rakietowego na stację kolejową we wschodnim mieście Kramatorsk zginęło około 30 osób, a prawie 300 zostało rannych.

Zełenski powiedział, że "rosyjskie wojsko uderzyło w terminal kolejowy", dodając, że "są tego świadkowie, są filmy, są pozostałości pocisków i zabici".

Jak podkreślił pocisk uderzył nie w żołnierzy, a zwykłych "ludzi stłoczonych w oczekiwaniu na ewakuację pociągów na bezpieczne terytorium".

- Po co im ta wojna z Ukrainą? Dlaczego muszą uderzać w cywilów rakietami? Skąd to okrucieństwo, którego świat był świadkiem w Buczy i innych miastach wyzwolonych przez armię ukraińską? – pytał Zełenski. Jak dodał, "zwykli ludzie rozumieją te rzeczy i tę koncepcję bardziej niż niektórzy wpływowi przywódcy. Mniejsze kraje rozumieją to lepiej, niż niektóre większe kraje".

Koktajl sankcyjny jak koktajl Mołotowa

Piątkowe wirtualne przemówienie do parlamentu fińskiego było dwudziestym trzecim przemówieniem Zełenskiego do parlamentu zagranicznego od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy powiedział, że do powstrzymania rosyjskiej agresji potrzebny jest "koktajl sankcyjny, który zostanie zapamiętany tak jak koktajle Mołotowa".

Zełenski poprosił Finlandię o "wykazanie jeszcze większego przywództwa" w Unii Europejskiej, mówiąc, że będzie to "największy wkład w bezpieczeństwo Europy".

Podkreślił, że Ukraina potrzebuje broni "którą mają niektórzy partnerzy UE", a także "potężnych skutecznych sankcji przeciwko Rosji na stałe".

- Musimy pomyśleć o tym, jak chronić Europę przed rosyjską bronią energetyczną - kontynuował Zełenski. - Jak długo jeszcze Europa może ignorować wprowadzenie embarga na dostawy ropy z Rosji? - dopytywał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl