Ziemniaki bogatym źródłem witaminy C i potasu – jak często można je jeść? Czy ziemniaki są zdrowe?

mad
Czy ziemniaki są zdrowe? Jak często można po nie sięgać? Przeczytajcie...
Czy ziemniaki są zdrowe? Jak często można po nie sięgać? Przeczytajcie... fot. pixabay
Jak często można jeść ziemniaki? Czy częstotliwość ich jedzenia ma wpływ na zdrowie? Jeśli zastanawiasz się, czy warto znaleźć miejsce na kartofle w swojej diecie, odpowiedź brzmi: bez wątpienia tak! A czy wiecie, że wbrew obiegowym opiniom ziemniaki są produktem niskoenergetycznym. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wczesnymi czy późnymi odmianami, dostarczają one 69-85 kcal w 100 g. Zawierają też mnóstwo witaminy C. 300 g ziemniaków pokrywa ponad połowę dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na witaminę C. Zobacz dlaczego warto jeść ziemniaki.

Zdaniem Doroty Traczyk-Bednarek, dietetyka sportowego i eksperta kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, dieta i aktywność fizyczna nie wykluczają spożywania ziemniaków. W rzeczywistości są one bogatym źródłem witamin i składników odżywczych, a poza tym wcale nie są kaloryczne i tuczące. Według dietetyka najważniejsze jest to, jak je przyrządzamy i z czym je podajemy.

Ziemniaki kilka razy w tygodniu

- W zasadzie nie ma górnej granicy normy spożycia ziemniaków u osób zdrowych. Jeśli je lubimy, możemy sięgać po nie nawet kilka razy w tygodniu, pamiętając też o innych źródłach węglowodanów, np. kaszach – podkreśla Dorota Traczyk-Bednarek. – Wbrew obiegowym opiniom ziemniaki są produktem niskoenergetycznym. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z wczesnymi czy późnymi odmianami, dostarczają one 69-85 kcal w 100 g. Dodatkowo ziemniaki gotowane cechują się bardzo wysokim indeksem sytości, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku osób chcących zredukować zbędne kilogramy – dodaje.

Najbardziej wartościowe pod względem odżywczym są ziemniaki gotowane na parze albo w łupinach, lub pieczone.

Jeśli ugotowane wcześniej ziemniaki schłodzimy, część zawartej w niej skrobi przekształci się w formę oporną, która nie ulega szybkiemu trawieniu, stając się pożywką dla bakterii probiotycznych. Jednocześnie wolniej uwalnia się cukier do krwi, przez co poczucie sytości utrzymuje się dłużej.

Ziemniaki - bogactwo witaminy C i potasu

Ważnym argumentem przemawiającym za spożywaniem ziemniaków jest fakt, iż są one źródłem cennych witamin i składników odżywczych. – W diecie Polaków ziemniaki są istotnym źródłem witaminy C - 300 g ziemniaków pokrywa ponad połowę dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na witaminę C, mimo tego, że spożywamy je w formie przetworzonej! – zwraca uwagę ekspertka.

Kwas askorbinowy jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym przed chorobami nowotworowymi oraz układu krążenia. Witamina C poprawia także przyswajalność żelaza, dlatego produkty będące jego źródłem, np. wątróbka czy czerwone mięso, dobrze jest podawać w towarzystwie ziemniaków i surówki.

Kartofle są również bogate w potas, którego w naszej diecie jest za mało.
– W zdrowej diecie bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy podażą sodu oraz potasu. Niestety najczęściej spożywamy zbyt dużo sodu, a zbyt mało potasu. W zachowaniu balansu mogą pomóc właśnie ziemniaki. Ponadto potas obniża ciśnienie krwi oraz reguluje pracę serca – wyjaśnia dietetyczka.

Ziemniaki – wszechstronne zastosowanie

Dania z ziemniaków stanowią doskonałą bazę dla niemal każdej potrawy. Ich niekwestionowaną zaletą jest mnogość form obróbki termicznej, którym można je poddać. Doskonale sprawdzają się również na zimno, np. jako składnik sałatek.
– Nie musimy obawiać się, że posiłek z udziałem kartofli obciąży nasz układ pokarmowy. Poddane delikatnej obróbce termicznej, czyli np. gotowane w wodzie lub na parze, pieczone z niewielką ilością tłuszczu lub duszone, są lekkostrawne. Uczucie ciężkości na żołądku może natomiast pojawić się, jeśli spożyjemy ziemniaki w towarzystwie tłustych dodatków – zaznacza Dorota Traczyk-Bednarek.

Macie ochotę na pyszne dania z ziemniakami w roli głównej? Zobaczcie przepisy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl