Zmiany w Kodeksie wyborczym. Marek Ast: Opozycja przede wszystkim obawia się wysokiej frekwencji

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach nie poparła uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego.
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach nie poparła uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Fot. Polska Press
Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach nie poparła uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Nowela ma zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. – Większość opozycja chciałaby pewnie, aby wybory były dla wybranych – dla mieszkańców dużych miast, dobrze sytuowanych, którzy tradycyjnie są elektoratem Koalicji Obywatelskiej – mówi i.pl Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

W rozmowie z i.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast podkreślił, że komisja rozpatrzyła poprawki Senatu, w zasadzie jedną, polegającą na wniosku o odrzucenie całego projektu ustawy całej ustawy.

– Większość w komisji z tym stanowiskiem Senatu się nie zgodziła. Rekomendujemy. Sejmowi odrzucenie tej poprawki Senatu, czyli jednym słowem ustawa niebawem wejdzie w życie. Chyba, że pan prezydent będzie miał wątpliwości, ale myślę, że zmiany proobywatelskie, zwiększające transparentność procesu wyborczego to jest to, z czym pan prezydent się zgadza – wyjaśnił.

Dlaczego opozycja nie chce zmian?

Pytany o to, dlaczego – jego zdaniem – senacka większość jest przeciwko nowelizacji Kodeksu wyborczego, Marek Ast powiedział, że opozycja przede wszystkim obawia się wysokiej frekwencji wyborczej. – Nie chce, aby Polacy gremialnie chodzili do głosowania, w szczególności ci, którzy do tej pory byli wykluczeni, czyli z małych miejscowości i małych miasteczek wykluczonych komunikacyjnie – mówił.

Poseł PiS wyjaśnił, że teraz – dzięki przybliżeniu lokali wyborczych, usytuowaniu ich w miejscowościach do 200 mieszkańców – frekwencja wyborcza się zwiększy. – Szacuje się, że nawet 6 tys. może być nowych lokali wyborczych. Większość opozycja chciałaby pewnie, aby wybory były dla wybranych – dla mieszkańców dużych miast, dobrze sytuowanych, którzy tradycyjnie są elektoratem Koalicji Obywatelskiej – podkreślił.

Co zakłada nowelizacja Kodeksu wyborczego?

Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada m.in. zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem procedury ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji. Według autorów projektu, rozwiązania te mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach.

od 16 lat

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Otto
Panie Ast, PiS wkurzył już tylu Polaków, że wyższa frekwencja gwarantuje wam porażkę.
Wróć na i.pl Portal i.pl