Zatrzymane we wrześniu w Łodzi oraz w powiecie piotrkowskim cztery osoby usłyszały w prokuraturze zarzuty "działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było wytwarzanie oraz wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznych ilościach". Na wniosek prokuratora zostali oni tymczasowo aresztowani.
W śledztwie tym status podejrzanych ma już łącznie 14 osób z czego dziewięć zostało tymczasowo aresztowanych.
„Fabryka” i laboratorium produkujące narkotyki
Z ustaleń trwającego od marca b.r. śledztwa wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Łodzi i powiatu piotrkowskiego produkowali narkotyki w dwóch laboratoriach. Większe z nich funkcjonariusze CBŚP ujawnili na terenie gospodarstwa rolnego położonego w powiecie piotrkowskim. Podczas oględzin pomieszczenia gospodarczego zaadaptowanego na profesjonalną „fabrykę” zatrzymano jedną osobę oraz zabezpieczono:
- narzędzia,
- substancje i prekursory służące do produkcji narkotyku,
- maski ochronne,
- kombinezony,
- wagi
- 357 kg gotowego produktu tzw. klefedronu o szacunkowej wartości 11 mln złotych.
Drugie laboratorium ujawnione zostało w tym samym czasie w jednym z mieszkań na terenie Łodzi. Tam funkcjonariusze zabezpieczyli 2,5 kg świeżo wytworzonego mefedronu o wartości około 1 mln zł, sprzęt służący do produkcji narkotyków oraz zatrzymali trzy osoby bezpośrednio związane z wytwarzaniem narkotyków w obu laboratoriach.
Zabezpieczenia majątkowe i zagrożenie surową karą
W dotychczasowym śledztwie na poczet przyszłych kar i świadczeń o charakterze majątkowym prokurator dokonał na mieniu należącym do podejrzanych zabezpieczeń majątkowych o wartości przekraczającej 457 tys. zł. Przestępstwa zarzucone podejrzanym są zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.
rs
