Okazuje się, że kręgosłup „ma płeć”. Kobiety częściej skarżą się na bóle odcinka szyjnego, a mężczyźni odcinka lędźwiowego. Często jest to związane z rodzajem wykonywanej pracy, a także ze stylem życia. - Przewlekłe przeciążenie i stres powodują wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Szczególnie często dotyczy to mięśni szyi i barków - wy-jaśnia doktor Grażyna Ściegienna-Zdeb. Dlatego pierwszą wskazówką w walce o zdrowy i mocny kręgosłup jest unikanie, w miarę naszych możliwości, stresu.
Sport - tak, ale z umiarem
Zarówno sport wyczynowy, jak również intensywny wysiłek fizyczny stosowany sporadycznie mogą przyczynić się do spotęgowania bólu kręgosłupa.
Zalecana jest jednak codzienna umiarkowana aktywność fizyczna. - Świetnie sprawdzą się ćwiczenia ogólnousprawniające. Mam tu na myśli pływanie, nordic walking, tańce, jazdę na rowerze treningowym, ćwiczenia wzmacniające mięśni pleców i brzucha. To wszystko zawsze musi być poprzedzone rozgrzewką - mówi doktor Ście-gienna-Zdeb.
Domowe sposoby na wagę złota
Bóle kręgosłupa to dolegliwości, w zwalczaniu których szczególnie dużo zależy od nas samych. Domowe sposoby mogą się okazać niezwykle skuteczne. - Podstawowe rekomendacje w profilaktyce bólów kręgosłupa to regularna aktywność fizyczna, zapewnienie sobie w pracy i domu ergonomicznych warunków pracy, zapewnienie właściwego odpoczynku po pracy i przerw w czasie pracy - wylicza lekarz.
Warto również w miarę możliwości unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, a jeśli jest to konieczne, to utrzymujmy przy tym proste ple-cy, rozkładając ciężar równomiernie na dwie strony. - Przy podnoszeniu przedmiotów starajmy się mieć zawsze proste plecy, zginajmy się w stawach biodrowych i kolanowych, unikajmy ruchów skrętnych kręgosłupa - na przykład przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu. Pozostając w temacie samochodu, pamiętajmy, by używać dobrze wyprofilowanych foteli - dodaje doktor Grażyna Ściegienna-Zdeb.
Lekarz zwraca także uwagę na prawidłowe nawyki żywieniowe. - Dbajmy o prawidłową masę ciała i właściwą, zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, su-plementujmy witaminę D3. Również pozycja w czasie snu ma znaczenie. Korzystajmy z właściwego, dobrze wyprofilowanego materaca, który zapewni nam właściwe utrzymanie krzywizn kręgosłupa. Cenną wskazówką jest także ta, że zawsze bezpieczniej jest pchąć ciężar niż go ciągnąć - radzi specjalista.
Dostosuj miejsce pracy
Wielu z nas szkodzi swojemu kręgosłupowi, spędzając dużo czasu w pozycji siedzącej. Nie ma się czemu dziwić: w dzisiejszych czasach ponad 8-godzinna praca przy komputerze to norma. Nie musimy jednak od razu z niej rezygnować. Wystarczy zadbać o właściwą ergonomię.
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego krzesła, a dokładniej jego wysokości. Krzesło powinno być ustawione w taki sposób, by nasze stawy biodrowe były nieco wyżej niż stawy kolanowe. Gdy siedzimy przy komputerze, nasze przedramiona w miarę możliwości powinny być oparte na blacie. Ważne jest również, by być ustawionym przodem do ekranu komputera, nie w pozycji skręconej lub bocznej. Kolejną kwestią jest to, że górna część ekranu powinna znajdować się na wysokości naszych oczu. Jeśli korzystamy z laptopa, możemy użyć podkładki.
Poza pracą postawmy na nieco bardziej aktywną formę życia. Tryb siedzący sprawia, że część naszych mięśni jest skrócona, inne są nadmiernie osłabione - w tym pomogą odpowiednie ćwiczenia. Nie zapominajmy o przerwach podczas pracy. Wskazane jest, by oderwać się od komputera na pięć minut w ciągu każdej godziny. W tym czasie wystarczy chwilę się przejść po korytarzu, wyprostować plecy, wziąć kilka głębszych oddechów. W czasie wielogodzinnej pracy możemy sobie również zaplanować, że wszystkie telefony odbieramy w pozycji stojącej oraz że wstajemy, by odebrać faks i tym podobne. W pracy fizycznej każdy pracownik powinien przejść szkolenie BHP w zakresie bezpieczeństwa.
W przypadku ostrych schorzeń kręgosłupa oraz bólów, które utrzymują się przez kilka dni, należy skonsultować się ze specjalistą.
Dieta na mocne kości. Skorzystaj z niej
Łosoś i tuńczyk. Ryby te są bogatym źródłem witaminy D, która jest niezbędna dla zachowania zdrowia szkieletu.
Szpinak, kapusta i sałata to produkty stanowiące bogate źródło wapnia, niezbędnego dla mocnych kości.
Pomarańcze i kiwi. Zawierają w składzie dużą dawkę witaminy C, która wspomaga przyswajanie niezbędnego dla kości wapnia.
Banany to źródło składników niezbędnych dla zdrowych i mocnych kości: potasu, wapnia i magnezu.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
