Leon XIV gra w tenisa, je ceviche i mówi w językach obcych. To papież z duszą sportowca i uczonego

Gabriela Fedyk
Jako członek zakonu augustianów, papież Leon XIV prowadził życie w duchu prostoty i umiaru.
Jako członek zakonu augustianów, papież Leon XIV prowadził życie w duchu prostoty i umiaru. Stefano Spaziani/Associated Press/East New
Kardynał Robert Prevost został papieżem i przyjął imię Leon XIV. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych duchowny przez wiele lat mieszkał w Peru, co wywarło wpływ na jego styl życia, w tym na jego dietę. Dowiedz się, jak papież Leon XVI dba o zdrowie, jaki jest jego ulubiony sport i jaką potrawę szczególnie sobie upodobał.

Spis treści

Papież Leon XIV dba o mózg

Robert Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago. Jego ojciec był pochodzenia włoskiego i francuskiego. Jego matka była córką kreolskich rodziców pochodzenia afrykańskiego, francuskiego i hiszpańskiego. Jest augustianinem – wyznawcą reguły św. Augustyna z Hippony z V wieku, znanym z opieki duszpasterskiej, edukacji i pracy misyjnej.

Właśnie nauka pomaga papieżowi Leonowi XIV dbać o mózg. Ma tytuł licencjata z matematyki na Uniwersytecie Villanova i magistra boskości z Katolickiej Unii Teologicznej w Chicago. Obronił też licencjat z Prawa Kanonicznego, a także ma tytuł doktora Prawa Kanonicznego z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Mówi po angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku i portugalsku. Potrafi czytać po łacinie i niemiecku.

Nauka języków obcych ma głęboki wpływ na mózg – wzmacnia połączenia neuronowe w mózgu, szczególnie w obszarach związanych z pamięcią, uwagą i językiem. Badania pokazują, że nauka języka zwiększa objętość i gęstość istoty szarej, objętość istoty białej i łączność mózgu. U starszych osób uczących się języków, niektóre badania wykazują korzyści poznawcze wykraczające poza języki, takie jak pamięć robocza.

Tenis i jazda konno. „Nie mogę się doczekać powrotu na korty”

Papież Leon XIV jest zadeklarowanym fanem tenisa.

– Uważam się za amatora tenisa – przyznał w jednym z wywiadów. – Odkąd opuściłem Peru, miałem niewiele okazji do gry, więc nie mogę się doczekać powrotu na korty – dodał.

Gra w tenisa przynosi wiele korzyści zdrowotnych, w tym zwiększenie wydolności aerobowej, obniżenie tętna spoczynkowego i ciśnienia krwi, a także poprawę funkcji metabolicznych.

Warto przypomnieć, że w Watykanie jest kort tenisowy. Możliwe więc, że papież wróci niebawem do gry.

Robert Prevost ma długie doświadczenie posługi w Peru, m.in. w Chiclayo. Podczas pobytu tam miał okazję jeździć konno, co stało się jednym z jego ulubionych zajęć rekreacyjnych. Jazda konna angażuje różne grupy mięśni, poprawia równowagę i zwiększa siłę rdzenia.

Poza aktywnym uprawianiem sportu papież Leon XIV jest też kibicem. Jego brat, John Prevost, powiedział w wywiadzie dla telewizji WGN-TV, że Robert jest fanem drużyny baseballowej White Sox z Chicago.

Jako członek zakonu augustianów, papież Leon XIV prowadził życie w duchu prostoty i umiaru. Jego codzienne nawyki odzwierciedlają wartości zakonne, skupiające się na duchowości, wspólnocie i służbie innym.

Papież Leon XIV od kuchni. Króluje kuchnia peruwiańska

Papież Leon XIV spędził wiele lat w Ameryce Południowej. Zakochał się w Peru i jego charakterystycznym daniu z surowych owoców morza, ceviche.

– Uwielbiał kozę, kaczkę z ryżem i ceviche. To były jego ulubione potrawy – powiedział na konferencji prasowej obecny biskup Chiclayo Edison Farfan.

Salvador Oliva Ramos, mieszkaniec Limy, do listy potraw, którymi w Peru zajadał się Robert Prevost, dodał fasolę z baraniną oraz cau cau – wywodzący się z kuchni andyjskiej popularny gulasz z flaków podawany z ryżem.

Kuchnia peruwiańska opiera się na świeżych, różnorodnych i odżywczych składnikach, łącząc je z tradycyjnymi technikami gotowania. Czyni ją to doskonałym wyborem dla osób, które szukają zdrowej, a przy tym pełnej smaku diety.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl