Spis treści
Spotkanie Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni
W piątek po południu marszałek Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, by przedstawić mu przygotowany przez jego gabinet „projekt ustawy incydentalnej dotyczący wyboru Prezydenta RP”.
Szymon Hołownia po zakończeniu spotkania powiedział w TVP Info, że długo rozmawiał z prezydentem. Relacjonował, że Andrzej Duda przedstawił cały szereg swoich wątpliwości dotyczących tego rodzaju rozwiązań. Dodał, że wątpliwości prezydenta są związane „przede wszystkim w jego ocenie z tym, że nie zmitygują one zagrożeń, które w jego ocenie wynikają przede wszystkim z decyzji, które podejmuje dzisiaj Państwowa Komisja Wyborcza”. Zaznaczył, że prezydent tymi decyzjami jest „oburzony od takiej strony ustrojowo prawnej”.
– Przekonywałem pana prezydenta, że w mojej ocenie dzisiaj stoimy naprawdę u progu potencjalnego chaosu prawnego i ustrojowego i każda próba poprawienia tej sytuacji (...) jest warta wykonania – powiedział.
Marszałek Sejmu relacjonował, że prezydent powiedział mu, iż ma wątpliwości.
– Ma swoje jasne stanowisko, natomiast zastanowi się nad tą ustawą w momencie, w którym do niego ona wpłynie i wtedy decyzję podejmie – dodał.
Wcześniej w piątek Szymon Hołownia przedstawił projekt przewodniczącym klubów i kół parlamentarnych.
– Wszyscy powiedzieli, że chcą się tej ustawie przyjrzeć. Nikt przy stole nie powiedział „nie” – powiedział marszałek Hołownia podczas konferencji prasowej.
Projekt marszałka Sejmu dotyczący ważności wyborów prezydenckich
Projekt zaproponowany przez marszałka Sejmu przewiduje, że w najbliższych wyborach prezydenckich, do czasu uporządkowania sytuacji, ważność wyboru prezydenta zgodnie z Konstytucją stwierdził cały skład Sądu Najwyższego, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Decyzja PKW ws. sprawozdania finansowego PiS
Propozycja ta wiąże się z poniedziałkową decyzją PKW o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP” statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu Izba ta uznała skargę PiS na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 roku.
Po decyzji PKW o odroczeniu obrad ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS w Polsce toczy się dyskusja o jej prawomocności. Zgodnie z Kodeksem wyborczym uznanie skargi przez SN obliguje PKW do przyjęcia sprawozdania komitetu wyborczego, natomiast status Izby, która podjęła tę decyzję, jest kwestionowany m.in. przez obecny rząd i część członków PKW. PiS w tej sprawie m.in. złożyło zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez pięciu członków PKW, którzy głosowali za odroczeniem posiedzenia. Decyzję PKW skrytykował też prezydent.
Źródło: