Berlin: Armin Laschet kandydatem CDU na kanclerza Niemiec. Ma szansę zastąpić Angelę Merkel

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News
Liderzy niemieckiej partii CDU zdecydowali: kandydatem na kanclerza Niemiec, który zastąpiłby Angelę Merkel jest 60-letni Armin Laschet.

Armin Laschet, przywódca niemieckich Chrześcijańskich Demokratów (CDU), uzyskał poparcie liderów ugrupowania jako konserwatywny kandydat na następcę kanclerz Angeli Merkel we wrześniowych wyborach. Niemiecki portal informacyjny DW podał, że 77,5 procent zarządu partii (31 członków) głosowało za liderem partii. Jego rywal Markus Söder otrzymał tylko dziewięć głosów.

Szefowie CDU i CSU już wcześniej rzucili sobie rękawice w walce o to, kto będzie kandydatem chadeków na kanclerza Niemiec. Teraz wszystko stało się jasne. - Chodzi o znalezienie jak najlepszych odpowiedzi na palące dziś pytania o naszą przyszłość. I jestem gotowy ubiegać się o urząd w naszym imieniu – mówił Laschet zaraz po głosowaniu zarządu partii.

Głównego rywala Lascheta w walce o kandydaturę na stanowisko kanclerza Niemiec, lidera bawarskiej CSU Markusa Soedera nie było na posiedzeniu federalnego zarządu CDU, choć otrzymał zaproszenia od Lascheta.

Laschet i Söder ścierali się o to, który z nich jest w lepszej pozycji, by zostać kanclerzem i poprowadzić konserwatywny sojusz, zwany „Unią”, do zwycięstwa wyborczego.

Wspierając 60-letniego Lascheta, elita CDU przedkładała swoją przewagę w bloku konserwatywnym przed perspektywą poprowadzenia do zwycięstwa 54-letniego Södera, który uzyskałby władzę nad sojuszem i tym samym mógłby go zdominować przez lata. Wcześniej Laschet mówił, że jego rywal jasno dał do zrozumienia, iż przyjmie decyzję federalnego komitetu wykonawczego CDU. - To bardzo ważny sygnał - powiedział Laschet. Obecne sondaże sugerują, że Söder jest bardziej popularny niż Laschet, więc perspektywa utraty głosów z Laschetem jako kandydatem na kanclerza wywołała niezadowolenie niektórych członków jego własnej partii CDU.

Angela Merkel, która jest u władzy od 2005 roku, nie brała aktywnego udziału w poniedziałkowej debacie, mówiąc niedawno: Chciałam, chcę i pozostanę z dala od niej.

Uczestnicy poniedziałkowego maratonu powiedzieli mediom, że Merkel uczestniczyła w wideokonferencji, ale nie zabierała głosu podczas dyskusji. Niektórzy obserwatorzy odebrali jej milczenie jako brak poparcia dla Lascheta. Rosnące poparcie dla Zielonych w Niemczech przyspieszyło wyścig konserwatystów o wybór kandydata, który zastąpiłby Merkel. Zamieszanie w obozie konserwatystów wyraźnie kontrastowało z opozycyjnymi Zielonymi, którzy w tym samym czasie, bez żadnych wewnętrznych sporów, wskazali swoją współprzewodniczącą Annalenę Baerbock jako kandydata na kanclerza.

Konserwatyści zachowują w tej chwili niewielką przewagę w sondażach nad Zielonymi, ale rozdźwięk w przywództwie tego ugrupowania grozi zniweczeniem wysiłków zmierzających do przedłużenia ich 16-letniej władzy już bez Angeli Merkel, która wygrała cztery kolejne kadencje. Laschet jest powszechnie postrzegany jako kandydat, który kontynuowałby dziedzictwo Merkel, chociaż starł się z nią w sprawie ograniczeń dotyczących walki a pandemią.

Laschet zapowiedział, że dla niego jednym z priorytetów politycznych jako kanclerza Niemiec będzie utrzymanie zjednoczonej Europy i wyprowadzenie Unii Europejskiej z obecnego kryzysu koronawirusa.

Sondaż Forsy sprzed kilku dni wskazuje poparcie dla konserwatywnego sojuszu na poziomie 27 procent, przed Zielonymi na poziomie 23 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl