Były wiceszef więzienia w Barczewie i funkcjonariusz SB skazany za zbrodnie przeciw ludzkości

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Witold Ł. został skazany na jeden rok i trzy miesiące więzienia.
Witold Ł. został skazany na jeden rok i trzy miesiące więzienia. fot. Karolina Misztal
Były zastępca komenda ZK w Barczewie i niejawny funkcjonariusz SB - Witold Ł. został skazany za zbrodnie przeciw ludzkości w związku z represjami i torturami wobec opozycjonistów antykomunistycznych. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wymierzył mu jeden rok i trzy miesiące więzienia.

We wtorek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał, że Ł. jest winien zbrodni przeciw ludzkości. Uzasadnił, że pełniąc funkcje kierownicze w ZK w Barczewie był on współodpowiedzialny za tortury popełniane wobec uwięzionych tam opozycjonistów w latach 1983-84. Miał świadomość wymierzanych więźniom kar i nie przeciwstawiał się im. Wyrok jest nieprawomocny.

Trzej opozycjoniści z czasów PRL więzieni w Barczewie, Jerzy Kropiwnicki, Andrzej Słowik i Tadeusz Stański przed niemal 16 laty oskarżyli trzech funkcjonariuszy służby więziennej w tym Witolda Ł., ówczesnego wiceszefa tego Zakładu Karnego, a zarazem niejawnego funkcjonariusza SB. Skarżący zarzucali im, że represjonowali i torturowali więźniów politycznych, a Witoldowi Ł. działania kierownicze. Sprawy były jednak umarzane. Dwaj oskarżani funkcjonariusze zmarli.

Poszkodowani działacze Solidarności i KPN

Proces dotyczący tortur wobec więźniów politycznych w ZK Barczewo w latach 1983-84 rozpoczął się ostatecznie w sierpniu 2017 roku. Sprawa była ponownie rozpoznawana przez Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów po tym, jak Sąd Okręgowy w Warszawie na skutek apelacji w listopadzie 2020 roku uchylił wyrok sądu I instancji i przekazał ją do ponownego rozpoznania, uznając, że zarzuty mają znamiona zbrodni przeciwko ludzkości i nie podlegają przedawnieniu.

Jerzy Kropiwnicki, ówczesny wiceprezes Zarządu Regionu Łódzkiego "Solidarności" za zorganizowanie akcji protestacyjnej przeciwko stanowi wojennemu został skazany wraz z Tadeuszem Słowikiem na 6 lat pozbawienia wolności. Z kolei Tadeusz Stański jako jeden z przywódców KPN-u usłyszał wyrok 5 lat więzienia za "próbę zerwania jedności sojuszniczej ze Związkiem Radzieckim oraz obalenia przemocą określonego w Konstytucji ustroju PRL". Razem odbywali karę w więzieniu w Barczewie.

od 16 lat

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kat
Na krzyż z nim niech krwią odkupi winę!!
A
Andrzej
Stanowczo za późno.
T
TW Ryszard
Kolega Piotrowicza, Jasińskiego i Karskiego z PiS
P
Podaj swoje imię
6 czerwca, 17:32, gość:

czy to może kolega Piotrowicza? tak, tego komuszego prokuratora z czasów stanu wojennego a obecnie pacholka w trybunale przylebskiej

Nie szKOdniku, to ziomuś rzeplinskiego i tulei.

A
Andrzej
I bardzo dobrze, przestępców komunistycznych trzeba sądzić i karać właśnie w ten zgodny z prawem sposób.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl