Powództwo obu organizacji pozarządowych zostało przez sąd oddalone w całości.
Cicho o pakcie migracyjnym
Rzecznik PiS poinformował, że obie organizacje złożyły wnioski do sądu w trybie referendalnym, domagając się zakazania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz Prawu i Sprawiedliwości rozprzestrzeniania - ich zdaniem nieprawdziwych - informacji. Chodziło m.in. o to, że projekt unijnych przepisów dotyczących paktu migracyjnego zakłada przymus relokacji nielegalnych migrantów. FOR oraz HFPC chciały też zakazu rozprzestrzeniania informacji wskazujących na to, że wspomniane przepisy unijne dotyczą nielegalnych migrantów.
- We wtorek sąd oddalił w całości te powództwa i zasądził dla pozwanych zwrot kosztów
- powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.
- [Jest to] kolejna, nieudana tym razem próba kneblowania ust politykom PiS w sprawie przymusowej relokacji i skandalicznych przepisów procedowanych na forum Unii Europejskiej, przy poparciu polityków polskiej opozycji
- dodał Bochenek.
Komu zależy na milczeniu o pakcie migracyjnym?
W ocenie rzecznika PiS, jest to "przygotowywanie gruntu pod relokację nielegalnych migrantów, którzy w sposób niekontrolowany napływają do Europy".
- Opozycja poniosła sromotną sądową porażkę, gdyż sądy uznały, iż każdy ma prawo do krytyki mechanizmu przymusowej relokacji oraz oceny polityki migracyjnej m.in. Donalda Tuska i Niemiec
- podkreślił Bochenek.
Dodał, że premier nie podał nieprawdziwych informacji, jak sugerowały te organizacje.
- Sąd przyznał prawo do oceny, że pakt migracyjny narzuca przymus, nie zaś dobrowolność, bo wynika to z treści przepisów opracowywanych w Unii Europejskiej
- zaznaczył rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Co zakłada pakt migracyjny?
- Sąd w uzasadnieniu orzeczenia stwierdził, że przepisy projektu rozporządzenia UE dotyczące paktu migracyjnego - dodajmy wspieranego głosami polityków polskiej opozycji i ich kolegów z EPL - w ramach tzw. puli solidarnościowej w art. 44 a ust.2 zakładają, że każdy kraj powinien brać udział we wspólnej polityce migracyjnej i wspierać kraje, do których przybywają migranci
- mówił Bochenek.
Podkreślił, że sam udział w pakcie jest obowiązkowy, a metodą wsparcia jest przyjmowanie do siebie migrantów w ramach relokacji.
- Zdaniem sądu relokacja oznacza bowiem przyjęcie do swojego kraju obywateli spoza UE o niepewnym statusie prawnym, którzy znaleźli się na terenie UE i prowadzona jest wobec nich procedura azylowa, w tym również migrantów nielegalnie przebywających na terenie UE z państw trzecich, co wprost wynika z projektu rozporządzenia Unii Europejskiej
- dodał.
Czy Polska przyjmie nielegalnych migrantów w ramach paktu migracyjnego?
W ubiegły piątek, w hiszpańskiej Grenadzie, premier Mateusz Morawiecki wziął udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, którego jednym z tematów były proponowane rozwiązania dotyczące migracji na teren Unii Europejskiej. Dzień wcześniej, również w Grenadzie, szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Morawiecki w piątek po południu po nieformalnym posiedzeniu RE przekazał, że podjął decyzję o zawetowaniu części dotyczącej migracji i nie ma tego zapisu w konkluzji szczytu. Dodał, że przedstawił 5-punktowy plan walki z nielegalną imigracją poprzez między innymi silną ochronę granic zewnętrznych, walkę z przemytnikami ludzi i odcięcie pomocy socjalnej dla nielegalnych emigrantów.
O migracji w referendum
15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

lena
Źródło: