Co oznacza artykuł 5. NATO? Chodzi o wsparcie w razie ataku na członka Sojuszu

Adam Kielar
Adam Kielar
Co oznacza artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego? To jeden z fundamentów sojuszu NATO.
Co oznacza artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego? To jeden z fundamentów sojuszu NATO. fot. Michał Dyjuk
Podczas wizyty w Polsce, jak również wielokrotnie wcześniej, prezydent USA Joe Biden powiedział, że artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego, stanowiący jeden z fundamentów NATO, jest „nienaruszalny”. W podobnym tonie wypowiadał się także między innymi sekretarz generalny Sojuszu. Co oznacza i jak brzmi artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego?

Jak brzmi artykuł 5. NATO?

Artykuł piąty Paktu Północnoatlantyckiego, podpisanego w Waszyngtonie 4 kwietnia 1949 roku brzmi następująco:

„Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51. Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego”.

„O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Co oznacza artykuł 5.?

Wbrew obiegowej opinii zastosowanie artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego nie oznacza automatycznego wypowiedzenia wojny agresorowi, który napadł na jednego z członków Sojuszu.

Kluczowe jest tu zdanie, mówiące o tym, że państwo członkowskie podejmie działania, „które uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.”

Do tej pory artykuł piąty Paktu został zastosowany raz – po zamachach, jakie islamscy terroryści przeprowadzili na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zygmunt58
USA celowo będą podsycać konflikt tak aby ten trwal długo. Mogliby wyłączyć zdalnie Rosjanom smartfony na androidzie i ios. Dlaczego tego nie robią? Bo kto kupiłby uzbrojenie w Europie gdyby wojna skończyła się do końca lutego? A wyłaczenie internetu i całej komunikacji w smartfonach to upadek bankowości i cofnięcie gospodarki do lat 80-tych.
Wróć na i.pl Portal i.pl