Ćwiczenia wojskowe Zalew-23 na Mierzei Wiślanej. Obserwowali je prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
twitter.com/MON_GOV_PL
W Porcie Morskim Nowy Świat na Mierzei Wiślanej prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak obserwowali ćwiczenia pod kryptonimem Zalew–23 oraz spotkali się z ćwiczącymi żołnierzami m.in. z 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Prezydent: Ćwiczenia przeprowadzone bardzo sprawnie

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ćwiczenia realizowali żołnierze wsparci przez funkcjonariuszy. W ćwiczeniach brała udział przede wszystkim 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana.

– Widzieliście też państwo jednostki ratownictwa morskiego, żołnierzy jednostki specjalnej GROM, wojska lotnicze – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że ćwiczenia zostały przeprowadzone bardzo sprawnie. – Obserwowaliśmy uważnie z panem premierem (Mariuszem Błaszczakiem), z panami generałami oraz dowódcami, jak przebiega koordynacja wszystkich tych działań. Jesteśmy zadowoleni z tego ćwiczenia – mówił.

Prezydent zauważył, że niedaleko stąd jest okręg kaliningradzki.

– Federacja Rosyjska, która dzisiaj – jako państwo wiecie – prowadzi wojnę na Ukrainie. Wszyscy doskonale wiemy, że napadła na Ukrainę w lutym rok temu – dodał.

Andrzej Duda podziękował Mariuszowi Błaszczakowi za to, jak szybko nabywa nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego. W tym kontekście wymienił m.in. czołgi K2 i armatohaubice K9 z Korei Południowej.

– W ramach tych nowych zakupów spodziewamy się też w najbliższym czasie nowych śmigłowców dla służb ratownictwa morskiego. Spodziewamy się także nowych śmigłowców dla kawalerii powietrznej. Cieszę się ogromnie, że pan premier (Mariusz Błaszczak) w tak bardzo sprawny sposób zapewnił nam dostawy nowoczesnego uzbrojenia, tak bardzo dzisiaj potrzebnego naszym żołnierzom – mówił.

Szef MON: Odpowiedź na zagrożenia

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że ćwiczenia są odpowiedzią na zagrożenia, z którymi mamy do czynienia, bo przecież wojna, która toczy się u granic Rzeczypospolitej, agresywna polityka rosyjska, próba odbudowy imperium rosyjskiego, stanowi zagrożenie nie tylko dla Polski, ale dla całego wolnego świata.

– Najlepszą odpowiedzią na te zagrożenia jest budowa zdolności obronnych Wojska Polskiego i konsekwentnie ten proces przebiega, jeżeli chodzi o zwiększanie liczebne Wojska Polskiego oraz wyposażenie Wojska Polskiego w owoczesną broń – mówił.

– Pan prezydent wspomniał o nowej broni, która jeszcze w tym roku trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. Ale, jak widzieliśmy, tu już mamy wiele przykładów nowoczesnej broni, która już jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Chcę bardzo mocno podkreślić, że ten proces rozpoczął się w 2015 roku, kiedy pan prezydent Andrzej Duda objął swój urząd i kiedy Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło rządy. Konsekwentnie ten proces będzie przebiegał, gdyż naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, Polsce – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenie taktyczne Zalew-23

  • prowadzenie działań w Zatoce Gdańskiej,
  • rozpoznania granicy RP w rejonie Zalewu Wiślanego,
  • reagowanie na zagrożenia hybrydowe we współdziałaniu z WOT, Policją i Strażą Graniczną.

Główny cel ćwiczenia to demonstracja zdolności pododdziałów i oddziałów 16. Dywizji Zmechanizowanej do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza, z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym.

Jest to największe przedsięwzięcie szkoleniowe realizowane przez dywizję w 2023 roku. W ćwiczeniu uczestniczy 2500 żołnierzy z jednostek Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ponadto w ćwiczeniu zaangażowanych jest około 500 jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację zadań nie tylko na obszarze Mierzei Wiślanej, ale również na Przykoszarowym Placu Ćwiczeń Modrzewina, 22. Bazie Lotniczej w Malborku oraz Porcie Wojennym w Gdyni.

16. Dywizja Zmechanizowana

W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. Od 2 grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie. Jej dowódcą jest gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

od 16 lat

lena

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
„Chora trolla mowa ruska, kłamie - bredzi,

łże i straszy - tak doradza kompan Tuska.

Idzie troll zdrady drogą, gdzie uczciwi nie mogą

- wielka jest trolla, w niesławie, niedola.”
m
mixer
Zalew-23...

zalewanie paly 23 x

Polacy- jak wam nie wstyd ??
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl