Członkowie "gangu przebierańców" staną przed sądem. Twierdzili, że są ze służb i brali łapówki

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
"Gang przebierańców" dokonywał m.in. przestępstw korupcyjnych
"Gang przebierańców" dokonywał m.in. przestępstw korupcyjnych Pixabay.com
Śląski oddział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 26 osobom działającym w tzw. gangu przebierańców.

Śledztwo w sprawie "gangu przebierańców"

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 26 osobom w śledztwie dotyczącym "gangu przebierańców", które było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

- Śledztwo dotyczyło zorganizowanej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw korupcyjnych polegających na powoływaniu się w latach 2019 - 2020 na wpływy w instytucjach państwowych i w krajowych jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi i podejmowaniu się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe - informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Mówili, że są ze służb

W toku śledztwa prokurator ustalił, że Adam B. wraz z czterema innymi oskarżonymi tworzył zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się popełnianiem przestępstw o charakterze korupcyjnym. Członkowie grupy, bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób nawiązywali kontakty z osobami, wobec których prowadzone były postępowania sądowe, skarbowo-finansowe lub które chciały uzyskać określone profity ze współpracy ze spółkami Skarbu Państwa lub funduszami państwowymi i które skłonne były w związku z tym udzielić łapówki.

- Oskarżeni przedstawiali się im jako pracownicy służb specjalnych, organów ścigania, jak również deklarowali znajomości z decydentami, czy politykami mającymi na nich wpływ. Po nawiązaniu bliższego kontaktu członkowie grupy podejmowali się pośrednictwa w załatwieniu kolejnych spraw, przy czym z uwagi na posiadane rzekomo koneksje i rodzaj wykonywanej pracy, ich możliwości miały być nieograniczone. Proponowali m.in. uzyskanie dotacji z jednego z funduszy, uniknięcie odpowiedzialności karnej, nawiązanie współpracy z ze spółkami Skarbu Państwa, korzystne załatwienie spraw w instytucjach państwowych - podaje Prokuratura Krajowa.

Przyjęli łapówki w kwocie 3,3 miliona złotych

Oskarżeni, zobowiązywali się do podjęcia działań na rzecz poszczególnych osób w zamian za korzyści majątkowe, które za pomyślny wynik sprawy miały rzekomo trafiać do decydentów. Za podejmowane działania Adam B. dzielił się z członkami grupy częścią środków uzyskanych z łapówek. Łącznie, w okresie od grudnia 2019 roku do września 2020 roku, oskarżonym przekazano tytułem łapówek pieniądze w różnej walucie o wartości ponad 3,3 miliona złotych. Sprawy, za których załatwienie wręczano korzyści, nie zostały załatwione, a wręczającym tłumaczono, że negatywne dla nich rozstrzygnięcie jest wynikiem nie przekazania dalszych transzy łapówki.

W śledztwie ustalono kilkanaście zdarzeń, w których Adam B. i osoby z nim związane domagały się wręczenia korzyści majątkowych za zajęcie się określoną sprawą. Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach oskarżył Adama B. o 13 zarzutów popełnienia przestępstw płatnej protekcji, pranie brudnych pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Kolejnych 10 osób prokurator oskarżył o udzielenie korzyści majątkowej za załatwienie określonych spraw w instytucjach państwowych i jednostkach organizacyjnych dysponujących środkami publicznymi.

Czyny korupcyjne zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Części osób wręczających korzyści majątkowe nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa płatnej protekcji albowiem skorzystali z klauzuli niekaralności.

Dalsze ustalenia prokuratury w sprawie gangu

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że doszło do popełnienia nie tylko przestępstw korupcyjnych będących głównym przedmiotem działalności grupy, lecz również trzy osoby zostały oskarżone m.in. przestępstwa narkotykowe, a jedna o posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia. Na początkowym etapie śledztwa wobec części oskarżonych stosowne było tymczasowe aresztowanie.

Aktualnie wobec wszystkich oskarżonych stosowane są inne środki zapobiegawcze. Ponadto wobec części osób prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych w łącznej wysokości ponad 730 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar i środków karnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl