Czy działania Bartłomieja Sienkiewicza wobec TVP były zgodne z prawem? Dariusz Wieczorek: Nie widzę żadnego problemu

Lidia Lemaniak
Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka (Lewica) siłowe przejęcie mediów jest zgodne z prawem
Zdaniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka (Lewica) siłowe przejęcie mediów jest zgodne z prawem Sylwia Dąbrowa/Polska Press
– Właściciel ma prawo podejmować decyzje właścicielskie, a decyzją właścicielską jest ta dotycząca obsadzania organów w takiej spółce, rad nadzorczych, czy zarządów. Więc ja tu nie widzę żadnego problemu – powiedział i.pl minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) pytany o to, czy działania ministra kultury w sprawie mediów publicznych były zgodne z prawem. Krytycznie o działaniach Sienkiewicza wypowiedziało się wiele osób - m.in. konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski, czy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Czy działania ministra kultury były zgodne z prawem?

W czwartek prezydent Andrzej Duda ocenił, że „w środę została w sposób rażący przez pana ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza złamana konstytucja”. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) pytany przez i.pl czy działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza były – jego zdaniem – zgodne z prawem, odpowiedział, że w jego ocenie „właściciel ma prawo podejmować decyzje właścicielskie, a decyzją właścicielską jest decyzja dotycząca obsadzania organów w takiej spółce, rad nadzorczych, czy zarządów”. – Więc ja tu nie widzę żadnego problemu – mówił.

Zdaniem Dariusza Wieczorka „sprawa jest skomplikowana”. – Między innymi przez rządy PiS, bo przecież to w 2015 roku rządy PiS ograniczyły prawo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji”. – Prawo stanowienia ładu medialnego w Polsce. Jeśli popatrzymy na to szerzej to właśnie w tym jest praprzyczyna – dodał.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego ocenił, że „minister Sienkiewicz wykonał uchwałę polskiego Sejmu”.

Zniknął sygnał TVP Info

Dopytywany, czy trzeba było wyłączyć sygnał TVP Info, Dariusz Wieczorek powiedział, że „to już są techniczne sprawy”. – Pewnie gdyby to wszystko się odbywało w cywilizowany sposób, to w ogóle nie byłoby żadnego problemu. Po prostu byłaby zmiana zarządu telewizji. Program normalnie by funkcjonował, ale jeśli chodzi o PiS to wyraźnie chodziło o zrobienie zadymy i dalej chodzi o robienie zadymy – wskazał.

W środę resort kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze.

Zaraz po tym zniknął sygnał TVP Info.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

W środę o godz. 19:30 w TVP – zamiast „Wiadomości” – ukazało się krótkie oświadczenie dziennikarza Marka Czyża, który zapowiedział od czwartku nadawanie „programu informacyjnego TVP” bez „propagandowej zupy”.

Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.

ag

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl