Czy umiarkowane picie alkoholu jest lepsze dla zdrowia niż abstynencja, a nawet może pomóc żyć dłużej? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Kazimierz Sikorski
Naukowcy już wiedzą, jakie mogą byc skutki nawet umiarkowanego picia alkoholu.
Naukowcy już wiedzą, jakie mogą byc skutki nawet umiarkowanego picia alkoholu. Pixabay
Pomysł, że umiarkowane picie może być korzystne dla zdrowia, sięga 1924 roku. Z czasem jednak ten pogląd zaczął się zmieniać. Jakie są najnowsze ustalenia naukowców w tej materii?

Przez dekady badania mówiły, że umiarkowane picie jest lepsze dla zdrowia niż brak spożywania alkoholu, a nawet może pomóc żyć dłużej.

Teraz okazuje się, że ​​wiele z tych badań było błędnych i że jest wręcz odwrotnie.

Już niewielka ilość alkoholu jest groźna

Wykazano, że ryzyko przedwczesnej śmierci znacznie wzrasta w przypadku kobiet, które wypijają 25 gramów alkoholu dziennie. Ryzyko dla mężczyzn wzrasta przy 45 gramach alkoholu dziennie.

Nowy raport, w którym przeanalizowano ponad 100 badań pięciu milionów dorosłych, wykazał, że pijący umiarkowanie byli mniej narażeni na śmierć ze wszystkich przyczyn, w tym niezwiązanych ze piciem alkoholu. Większość z tych badań miała charakter obserwacyjny, co oznacza, że ​​mogły identyfikować powiązania, ale mogły też wprowadzać w błąd i nie dowodziły związku przyczynowo-skutkowego.

Rewizja starszych badań dotyczących picia alkoholu

Stwierdzono, że starsze badania nie uwzględniały, że pijący mało mają inne zdrowe nawyki i zalety, a abstynenci wykorzystywani jako grupa porównawcza to często byli pijący, którzy zrezygnowali z alkoholu po pojawieniu się problemów zdrowotnych.

- Kiedy porównasz tę niezdrową grupę z tymi, którzy nadal piją, wydaje się, że obecnie pijący wyglądają na zdrowszych i mają niższą śmiertelność – mówił Tim Stockwell z Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Substancjami, jeden z autorów raportu.

Dr Stockwell i jego ludzie poprawili błędy: Oto domniemane korzyści zdrowotne wynikające z picia drastycznie się zmniejszają i stają się nieistotne statystycznie.

Mówi, że porównania pijących umiarkowanie z niepijącymi było błędne z wielu powodów. Ludzie, którzy powstrzymują się od alkoholu, stanowią mniejszość, a ci, którzy nie są abstynentami z powodów religijnych, są bardziej narażeni na chroniczne problemy zdrowotne, są niepełnosprawni lub pochodzą z biednych środowisk.

- Pijący umiarkowanie wydają się być umiarkowani pod każdym względem. Zwykle są bogatsi, ćwiczą i zdrowo się odżywiają, co chroni ich zdrowie i nie ma nic wspólnego z piciem alkoholu – dodaje dr Stockwell.

Pomysł, że umiarkowane picie może być korzystne, sięga 1924 roku, kiedy biolog z Johns Hopkins, Raymond Pearl, opublikował wykres z krzywą w kształcie litery J, gdzie najniższy punkt pośrodku reprezentuje osoby pijące umiarkowanie, które miały najniższe wskaźniki śmiertelności.

Z czasem hipoteza umiarkowanego spożycia alkoholu była coraz bardziej krytykowana, bo wyszła na jaw rola przemysłu alkoholowego w finansowaniu badań, a te nowsze wykazały, że nawet umiarkowane spożycie – w tym czerwonego wina – może przyczyniać się do raka piersi, przełyku i szyi, wysokiego ciśnienia krwi i zaburzeń rytmu serca.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

u
umiarkowanypijak
Bardzo przepraszam ale ten artykuł jest głupi......
D
Doradca
Mam kilka rad:

1) Jeśli źle się czujesz po 50-tce, to wypij drugą...

2) Inwestuj w alkohol - jest najlepiej oprocentowany...

3) Matko: myj owoce po zjedzeniu...
a
alkoholik
no to prosit ! 45 gramm.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl