Pierwszy na świecie test genetyczny identyfikujący predyspozycje do zachorowania na chorobę COVID - 19, wywoływaną przez koronawirusa SARS – CoV – 2, opracowali naukowcy z poznańskiego Centrum Badań DNA. 50 takich testów bezpłatnie otrzymał już jednoimienny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach. Od przyszłego tygodnia testy będą także dostępne dla mieszkańców Śląska.
Testy wykrywają uwarunkowanie genetyczne do większego narażenia na koronawirusa oraz do cięższego przebiegu wywoływanej przez niego choroby COVID - 19. Identyfikują kilka odpowiedzialnych za to kluczowych genów. Będą miały ogromne znaczenie przy diagnozowaniu pacjentów i decydowaniu o wyborze procedury podejmowanej przez służby medyczne podczas ich leczenia. Dzięki wynikowi testu lekarze ocenią na jakim etapie infekcji jest pacjent i już we wczesnej fazie choroby będą mogli podjąć decyzję np. o konieczności natychmiastowej hospitalizacji.
- W styczniu, gdy wybuchła pandemia globalna postanowiliśmy opracować test genetyczny identyfikujący predyspozycje do zwiększonego ryzyka zachorowania na koronawirusa po pierwsze po to, aby każdy mógł się zawczasu przekonać w jakim stopniu jest podatny na tę infekcję, a po drugie, by było wiadomo czy pacjenci, którzy już zachorowali przejdą tę chorobę w sposób łagodny czy też rozwinie się u nich jej ostry przebieg – tłumaczy Jacek Wojciechowicz prezes zarządu i szef działu badań Centrum Badań DNA w Poznaniu.
Musisz to znać
Zdaniem poznańskich naukowców analizy przeprowadzane w różnych krajach na świecie pokazują, że ludzkie geny, a właściwie ich odmienność, mają wpływ na układ odpornościowy każdego z osobna i to jest najprawdopodobniej przyczyną obserwowanych znacznych różnic w przebiegu pandemii COVID-19. Jedne osoby bardzo ciężko przechodzą koronawirusa, a inne są nosicielami, kolejne ma skąpe objawy typowe dla lekkiego przeziębienia.
Wielu wybitnych profesorów z największych instytutów badawczych z USA, Chin, Japonii, Korei Południowej i Włoch, którzy od początku pandemii zajmują się walką z COVID-19, zalecają połączenie testów na obecność koronawirusa z tzw. typowaniem HLA. Twierdzą, że to właśnie dzięki temu rozwiązaniu dowiemy się, kto jest bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19, a kto zdecydowanie mniej. Wiedza ta pozwoli znacznie ograniczyć śmiertelność spowodowaną tą chorobą.
50 bezpłatnych testów genetyczny identyfikujących predyspozycje do zachorowania na chorobę COVID - 19 trafiło już do jednoimiennego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Wcześniej takie testy otrzymały szpitale w Lublinie i w Puławach. - To cenne narzędzie diagnostyczne, które u osób już zakażonych pozwoli przewidzieć gwałtowność przebiegu choroby, a u zdrowych – podatność na zachorowanie – powiedziała odbierając testy Mariola Szulc - prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez sp. z o.o. w Tychach
- Chcemy pomagać polskiej służbie zdrowia i dlatego ofiarujemy placówkom medycznym nasze testy. Chodzi o to by dyrektorzy szpitali mogli lepiej zarządzać personelem. Testy przeprowadzone wśród lekarzy i pielęgniarek pozwolą uzyskać bardzo ważne informacje o ich podatności na chorobę COVID – 1, a uzyskane wyniki – uchronić tych pracowników ochrony zdrowia, u których ta choroba może być szczególnie groźna – tłumaczy Jacek Wojciechowicz.
Do wykonania testu potrzebny jest tylko bezboleśnie pobierany materiał biologiczny, tzw. wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wynik dostępny jest już po dwóch dniach od pobrania wymazu.
Od przyszłego tygodnia mieszkańcy Śląska będą mogli wykonać takie testy odpłatnie. Przed Centrami Handlowymi M1 w Zabrzu i Czeladzi staną mobilne punkty pobrań, które będą miały w swej ofercie także testy podatności na koronawirusa opracowane przez poznańskie Centrum Badań DNA. Wykonanie testu będzie kosztować 450 zł.
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
