Dariusz Korneluk z rekomendacją Ministerstwa Sprawiedliwości na funkcję Prokuratora Krajowego

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Kandydatem na Prokuratora Krajowego, rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach, kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – poinformowała szefowa tego zespołu wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.
Minister sprawiedliwości Adam Bondar ogłosił, że prokurator Dariusz Korneluk otrzymał rekomendację zespołu resortowego, wysłuchującego kandydatów na
Minister sprawiedliwości Adam Bondar ogłosił, że prokurator Dariusz Korneluk otrzymał rekomendację zespołu resortowego, wysłuchującego kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Spis treści

Kto będzie prokuratorem krajowym?

Jawne wysłuchania pięciorga kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego odbyły się w poniedziałek. Trwały od godziny 10 do godziny 15. O rozstrzygnięciu podjętym przez zespół MS poinformowano na konferencji prasowej po godzinie 17.30.

– Obrady przebiegały w taki sposób, że każdy mógł się z nimi zapoznać, mógł wiedzieć, jak widzimy rolę prokuratora krajowego i rozwój prokuratury, a także jak kandydaci widzą się na tym stanowisku. Oglądało je wiele osób. To wydarzenie przełomowe, to pierwszy tego typu konkurs

– powiedział na konferencji minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Zapowiedział, że w taki sam sposób wybierane będą osoby na inne stanowiska, m.in. na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, gdzie już zgłosiło się 10 kandydatów, oraz na Prokuratora Europejskiego.

Kandydaci na Prokuratora Krajowego

Według szefa MS celem tego konkursu było, aby „społeczeństwo mogło zapoznać się z kandydatami”, zaś „komisja konkursowa była w stanie wybrać najlepszą osobę”.

– Ja już w pewnym sensie jestem zobowiązany do wskazania panu premierowi tej osoby, która właśnie została wyłoniona w wyniku pras komisji konkursowej. To częściowo oznacza ograniczenie własnej władzy. Ustawa o prokuraturze mówi, że Prokuratora Krajowego powołuje na wniosek Prokuratora Generalnego premier. Potrzebna jest także opinia prezydenta

– dodał Bodnar.

Maria Ejchart, która przewodziła komisji konkursowej, podkreśliła, że zespół MS po pięciu godzinach wysłuchań kandydatów oraz dwugodzinnej naradzie zdecydował o rekomendowaniu prok. Korneluka „przy podziale głosów cztery do trzech”.

– To nie była prosta decyzja

– zauważyła.

Dariusz Korneluk z rekomendacją Ministerstwa Sprawiedliwości

Komisja stwierdziła, że Korneluk zna potrzeby różnych szczebli prokuratury, a rekomendacja wynika m.in. z tego, że prokurator ma największe doświadczenie w kierowaniu zespołami na różnych szczeblach prokuratury.

Ejchart podkreśliła, że kandydat przedstawił szeroką wizję, koncepcję prokuratury i „jedyny powiedział, jak istotna jest strategia prokuratury na czas konfliktu zbrojnego”.

– Decyzja nie była wolna od emocji od dyskusji

– przyznała wiceminister.

Adam Bodnar odniósł się do zarzutów nielegalności konkursu. Stwierdził, że nie jest to działanie nielegalne - jest wręcz „nadmierne” w stosunku do tego, czego wymaga ustawa. Zaznaczył również, że dopuszczenie do konkursu także prokuratorów, którzy nie byli prokuratorami krajowymi stanowiło niezamykanie drogi osobom, które chciały wziąć udział w konkursie.

Doświadczenie prokuratora Dariusza Korneluka

Prokurator Korneluk pracuje w prokuraturze od ponad 30 lat, w tym ponad 13 na stanowiskach kierowniczych wszystkich szczebli. Zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi przestępczości narkotykowej. Podczas wysłuchania powiedział, że był jednym z pierwszych prokuratorów, który stosował dowód ze świadka koronnego, a także jako prokurator brał udział w znanej sprawie napadu i zabójstwa w Kredyt Banku w 2001 roku.

W kolejnych latach Korneluk pełnił m.in. funkcje prokuratora rejonowego Warszawa-Praga Północ, prokuratora okręgowego Warszawa-Praga, czy prokuratora apelacyjnego w Warszawie. Natomiast od marca 2016 roku do grudnia 2023 roku pracował jako prokurator pierwszoliniowy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. W połowie lutego br. Prokurator Generalny Adam Bodnar powierzył Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy Prokuratora Krajowego.

Rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości

Adam Bodnar dodał też, że trwają prace nad reformą polegającą na rozdzieleniu stanowisk Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Tego ostatniego – zdaniem Bodnara – powinien wybierać Sejm za zgodą Senatu.

– Reforma w kierunku profesjonalizmu i odpowiedzialności za ściganie przestępstw, stanie na straży praworządności to coś, o co będziemy się w najbliższym czasie upominali. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że pan Dariusz Korneluk będzie Prokuratorem Krajowym

– mówił też minister sprawiedliwości.

Wniosek z rekomendacją Prokuratura Krajowego trafi teraz do premiera Donalda Tuska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl