Diabetycy - pierwsza pomoc

Jolanta Bąk
shutterstock
Wśród poważnych powikłań, jakie powoduje cukrzyca, najgroźniejsza jest śpiączka cukrzycowa, która może nawet doprowadzić do śmierci chorego.

Przyczyną śpiączki jest zbyt niski poziom glukozy we krwi, wywołujący hipoglikemię, czyli niedocukrzenie. Równie groźna dla życia diabetyka jest hiperglikemia, czyli nadmiar cukru we krwi, który może doprowadzić do zatrucia organizmu, tzw. kwasicy ketonowej, która dodatkowo może wywołać wstrząs i śpiączkę. Zazwyczaj chorzy na cukrzycę i ich najbliżsi potrafią rozpoznać
objawy zbliżającej się hipoglikemii lub hiperglikemii.
Czasami jednak może się zdarzyć, że diabetyk zostanie zaskoczony atakiem choroby poza domem, wśród obcych ludzi. Ponieważ objawy takiego ataku przypominają zachowanie osoby pijanej lub pozostającej pod wpływem narkotyków, często ludzie nie udzielają chorym właściwej pomocy. Jednak drżenie rąk, zataczanie się lub bełkotliwa mowa to nie zawsze objaw upojenia alkoholowego.

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to należy sprawdzić, czy rzeczywiście jest to osoba pijana. Od cukrzyka nie czuć alkoholu, w przypadku hiperglikemii może być wyczuwalny zapach acetonu. Zazwyczaj diabetycy noszą ze sobą kartę choroby, specjalną bransoletkę lub inne widoczne oznaczenie, które nie pozostawia wątpliwości, że jest to człowiek chory. Często też mają spisaną instrukcję właściwego postępowania w ich wypadku.

Trzeba natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe, gdyż pomoc lekarska jest niezbędna. Do czasu przyjazdu lekarza można jednak spróbować pomóc choremu.
Kiedy poszkodowany jest przytomny, ma przy sobie glukometr i własny zestaw ratunkowy, należy pomóc mu zmierzyć poziom glukozy we krwi. W przypadku zbyt niskiego poziomu cukru występuje niedocukrzenie. Najlepiej podać wtedy przytomnemu choremu coś słodkiego, najszybciej wchłaniają się płyny, szczególnie polecana jest coca-cola (zwykła, nie podawać napojów typu light, gdyż nie zawierają cukru).
Jeśli poziom cukru jest za wysoki, choremu trzeba podać dawkę insuliny. Zazwyczaj diabetycy noszą
ze sobą zapas leku, można im pomóc w podaniu go (np. przytrzymując rękę), ale zastrzyk chory powinien zrobić sam. Jeśli podanie insuliny jest niemożliwe, trzeba podać wodę do picia, najlepiej słoną.

Zanim pojawi się karetka pogotowia, koniecznie trzeba przeprowadzić wywiad z osobą chorą, bo w każdej chwili może stracić przytomność, a uzyskane informacje mogą być przydatne do ratowania jej życia. Diabetolodzy przygotowali specjalną formę takich pytań, określaną skrótem SAMPLE. Jest to skrót utworzony od pierwszych liter konkretnego pytania.
- S - symptomy (jak chory się czuje),
- A -alergie (czy chory jest na coś uczulony),
- M - medykamenty (czy przyjmuje jakieś leki, jeśli tak, to jakie),
- P - przebyte choroby (a w przypadku kobiet koniecznie trzeba się dowiedzieć, czy chora nie jest w ciąży),
- L - lunch (kiedy poszkodowany jadł ostatni posiłek i co zjadł),
- E - ewentualne (w zależności od sytuacji).

CZYTAJ TEŻ:

Cukrzyca - cierpi na nią coraz więcej ludzi
Błonnik ułatwia trawienie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl