Długotrwałe objawy COVID-19 wykryto u 37 proc. pacjentów od trzech do sześciu miesięcy po zakażeniu wirusem, wykazały badania prowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim i w Narodowym Instytucie Badań nad Zdrowiem.
Najczęściej chodziło o problemy z oddychaniem, zmęczenie, ból i niepokój - przekazano w komunikacie po zbadaniu objawów u ponad 270 tys. osób powracających do zdrowia po COVID-19. Objawy te były częstsze u osób, które były wcześniej hospitalizowano z powodu koronawirusa i występowały nieco częściej wśród kobiet.
Nie podano szczegółowych przyczyn długotrwałych objawów COVID, ich nasilenia ani czasu trwania. Stwierdzono jednak, że starsi ludzie i mężczyźni mieli więcej problemów z oddychaniem i problemami poznawczymi, z kolei młodzi ludzie i kobiety narzekali bóle głowy, dolegliwości brzucha, a także lęk lub depresji.
- Musimy zidentyfikować mechanizmy leżące u podstaw tych objawów – mówi profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Paul Harrison, który kierował badaniem. Ta informacja jest niezbędna, jeśli mamy zapobiegać długofalowym konsekwencjom zdrowotnym COVID-19 lub skutecznie je leczyć – dodał.
